EU kritizuje Česko za spornou metodu. Azylantům měří penisy

Evropská agentura pro lidská práva kritizuje Česko za užívání sporné sexuologické metody. Falometrie, tedy měření průtoku krve v penisu při sledování sexuálně dráždivých podnětů, se používá k potvrzení sexuální orientace jedince. V Česku se podle zprávy Evropské agentury praktikuje u žadatelů o azyl, kteří prohlašují, že jsou homosexuálové.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

homosexualita

homosexualita | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Nejnovější zpráva Agentury tvrdí, že jde o porušení jednoho z článků evropské charty základních práv, která zakazuje mučení a ponižující zacházení.

"Především doufáme, že se tím budou zabývat čeští zákonodárci. Výsledkem našich výročních zpráv je, že porovnává situaci v různých zemích. Vytvářejí se tak jakési evropské standardy v různých oblastech," uvedl ředitel Evropské agentury pro lidská práva Morten Kjaerum a dodal:

"Od vydání naší první zprávy vidíme, že to většinou má nějaký dopad. Běžně nikdo nechce příliš vyčnívat v takových otázkách, jako je tato. Doufáme tedy, že zákonodárci na národní úrovni vezmou tyto důsledky v úvahu."

Podle ředitele odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Tomáše Haišmana byla za posledních deset let falometrie použita asi devětkrát a v posledních dvou letech vůbec.

„Nikdo v České republice nebyl nikdy podroben falometrickým testům bez toho, že by s tím písemně souhlasil, bez toho, že by mu bylo dopředu oznámeno a vysvětleno, o co se v té záležitosti jedná a také byl vyhledán lékař, který byl schopen komunikovat s těmi lidmi,“ uvedl Haišman a dodal:

Přehrát

00:00 / 00:00

O falometrii, kterou české úřady výjimečně využívají při imigračním řízení, mluvili na Rádiu Česko mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka a profesor klinické psychologie na katedře psychologie Filosofické fakulty UK a sexuolog Petr Weiss

„To znamená bylo tady několik pojistek proti tomu, aby nemohla být Česká republika nařčena z použití tohoto prostředku k diskreditaci sexuálních menšin,“.

Podle ministra vnitra Radka Johna se falometrie za jeho působení na úřadu neprovádí:

„Samozřejmě je to zastaralá metoda. Já jsem přesvědčen, že kdyby se měla ještě někdy použít, tak jedině na vlastní žádost toho člověka. Nicméně kdo nedokáže přesvědčivě tomuto státu, že je homosexuál, když chce azyl z důvodů homosexuality, tak ho nedostane. Tak ať jede do země, kde se to nedělá a žádá o azyl tam.“

'Ani ne 10 případů'

„Falometrické vyšetření je součást celého komplexního sexodiagnostického vyšetření. Bylo k němu přistoupeno pouze v několika případech, konečný počet nedosahuje ani deseti osob,“ reaguje na obvinění mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka a pokračuje:

„K tomuto vyšetření se přistupuje až poté, co máme písemný souhlas žadatele. V několika případech se dokonce stalo, že sami žadatelé o vyšetření požádali. Letos ale toto vyšetření nebylo použito ani v jednom případě.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Falometrie.mp3

Řepka nicméně připouští, že pokud žadatelé o azyl vyšetření odmítnou a nejsou žádné jiné věrohodné důkazy, že by v zemi svého původu byli na základě své odlišné sexuální orientace nějak trestáni, mohlo by to znamenat, že budou v azylovém řízení odmítnuti:

„To, že žadatelé odmítnou falometrické vyšetření ale jejich šance na azyl v České republice úplně nevylučuje.“

„Odmítáme tvrzení, že by Česko nějakým způsobem porušovalo Evropskou chartu základních práv nebo že by snad Česká republika byla homofobní,“ konstatuje mluvčí ministerstva vnitra.

Originální česká vyšetřovací metoda

Podle sexuologa Petra Weisse je falometrie originální česká vyšetřovací metoda, jediná celosvětově rozšířená přístrojová metoda pro určování sexuálních preferencí, tedy nejen orientace, ale případné i deviace. Používá se u pacientů, kteří si sami chtějí ověřit svoji orientaci, ale i v rámci soudně-znaleckého vyšetřování pachatelů trestných činů.

„Pokud toto vyšetření někdo vnímá jako ponižující, nemusí ho podstoupit. Může být totiž uplatňováno pouze se souhlasem vyšetřovaného,“ vysvětluje profesor klinické psychologie na katedře psychologie Filosofické fakulty UK a sexuolog Weiss a dodává:

„Tímto vyšetřením lze s vysokou pravděpodobností zjistit sexuální orientaci, musí se ale provést komplexní vyšetření včetně anamnestického, včetně diagnostického.“

ČRo, Jan Piroch, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme