EU musí zesílit své vnější hranice, shodují se šéfové parlamentu se Zemanem

Šéfové parlamentních komor a prezident se shodli na nutnosti posílit vnější hranice EU kvůli migrační vlně. Předseda Senátu Milan Štěch z ČSSD po schůzce s Milošem Zemanem na zámku v Lánech řekl, že je potřeba běžence zadržovat už na africkém kontinentu. Pokud opatření nepomůžou, další řešením je ochrana českých hranic.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senát 2014, Milan Štech | Foto: Filip Jandourek

„Nezbyde nic jiného, než výrazně posílit ochranu naší hranice, možná i formou mimořádných cvičení armády, případně vetší mobilizací sil záložních, abychom své hranice v nejhorším případě ochránili, protože jak je vidět, mohlo by to způsobovat velmi vážné problémy,“ uvedl Štěch.

Předseda sněmovny Jan Hamáček z ČSSD vyjádřil přesvědčení, že Česko zvýšenou migraci zvládá. Kapacity tuzemských zařízení pro uprchlíky podle zatím stačí, Česko by se ale mělo zaměřit i na zdravotní péči o běžence.

„Nemocnice v Mladé Boleslavi už zažívá první případy, které nejsou úplně jednoduché, protože se jedná o nemoci, se kterými není zkušenost, nebo jsou to nemoci, které už v České republice byly vymýceny, jako například tuberkulóza,“ podotkl Hamáček.

S cestou Zemana do Číny předsedové komor problém nemají

Při debatě o zahraniční politice se trojice politiků věnovala také plánu prezidenta Miloše Zemana zúčastnit se oslav konce druhé světové války v Číně. Štěch ani Hamáček s cestou prezidenta problém nemají.

Předseda Senátu řekl, že evropské státy s Čínou udržovaly čilé obchodní vztahy v době, kdy Česká republika kvůli porušování lidských práv kontakty s Čínou omezovala. "Přijde mi pokrytecké, že se někdo v Evropské unii, zejména z našich západních sousedů, snaží, aby se tam nejezdilo," dodal Štěch.

Účast na oslavách je podle Hamáčka v souladu s českou zahraniční politikou. Naznačil také, že Zeman by nemusel být jediným představitelem EU, který do Číny přijede. "Uvidíme, jaká bude účast z dalších států EU, protože ten seznam zdaleka není uzavřen, a možná nás čekají i některá překvapení," řekl.

Zemanův záměr kritizovali hlavně opoziční politici kvůli tomu, že Evropská unie plánovala účast odmítnout. Česká republika společnou pozici EU kvůli Zemanovi vetovala.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme