EU pohrozila pozastavením jednání s Ruskem, nestáhne-li vojáky z Gruzie

Evropští lídři se na mimořádném summitu v Bruselu shodli na společném postoji k rusko-gruzínskému konfliktu. Moskvě pohrozili, že pokud nestáhne své vojáky z Gruzie, pozastaví s ní jednání o takzvaném strategickém partnerství.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nicolas Sarkozy

Nicolas Sarkozy | Zdroj: ČTK

Šéfové vlád sedmadvacítky jednomyslně odsoudili jednostranné uznání nezávislosti gruzínských separatistických oblastí Abcházie a Jižní Osetie Ruskem. Moskvu vyzvali, aby se ruské jednotky stáhly na pozice před konfliktem.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy jakožto hlava státu předsedající země zároveň oznámil, že příští pondělí pojede spolu s vysokým představitelem EU pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Javierem Solanou a předsedou Evropské komise José Barrosem jednat do Moskvy s tamními činiteli.

Pokud do té doby Rusové nestáhnou své vojáky, hrozí Evropská unie přerušením jednání o takzvaném strategickém partnerství s Moskvou. Další kolo tohoto jednání se mělo konat 15. září, teď se ale odkládá. "Po dramatických událostech posledních týdnů vyvstaly závažné otázky ohledně vztahů mezi Unií a Ruskem. Je jasné, že nemůžeme pokračovat, jakoby se nic nestalo," řekl Barroso.

EU také vyšle do oblasti vlastní misi s cílem zjistit, jak může Evropa přispět k bezpečnosti přímo na místě. Jakékoliv sankce vůči Moskvě ale žádný ze států neprosadil. V textu závěrečné deklarace se pouze objevuje formulace, že je třeba hledat diverzifikaci zdrojů a cest energetických surovin do Evropy, aby nebyla závislá jen na Rusku.

Gruzii slíbila EU podporu mimo jiné zjednodušením vízového režimu a uspořádáním dárcovské konference pro obnovu země. Tbilisi stanovisko sedmadvacítky přivítalo. Moskva naopak vyjádřila politování nad neprozíravou politikou Unie. Podle ní přerušení jednání poškodí hlavně Evropu, protože sníží její důvěryhodnost coby obchodního partnera.

Nová strategická smlouva by měla nahradit obdobnou dohodu sjednanou v roce 1997, kdy se ještě Rusko složitě vypořádávalo s následky rozpadu Sovětského svazu. V poslední době Moskva zaznamenává ekonomické úspěchy a současně představuje hlavního dodavatele energetických zdrojů do Unie.

Pavel Novák, Martin Hromádka, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme