Soud Evropské unie zamítl žaloby firem z Agrofertu na pozastavení dotací

Tribunál Evropské unie zamítl žaloby dvojice firem z holdingu Agrofert na Evropskou komisi kvůli pozastavení dotací z fondů Evropské unie. Mlékárna Hlinsko a Primagra neuspěly se stížností na předloňské rozhodnutí, k němuž komise dospěla na základě auditu střetu zájmů tehdejšího premiéra Andreje Babiše (ANO).

Lucemburk/Brusel (Aktualizováno: 13:57 23. 9. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova Agrofertu v Praze 4.

Soud námitky firem v písemném verdiktu 14. září zamítl a nařídil jim uhradit náklady řízení. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Obě firmy se minulý rok obrátily na druhou nejvyšší soudní instanci EU, protože nesouhlasily s výsledky auditu. Podle komise neměly nárok na dotace, neboť auditoři dospěli k závěru, že Babiš jako premiér stále ovládá holding, i když jej vložil do svěřenských fondů. 

Končící ministr Havlíček řeší dvě žaloby Agrofertu. Na úřad je koncern podal kvůli zamítnutým dotacím

Číst článek

Babiš s tímto závěrem nesouhlasil a tvrdil, že převedením do fondů vyhověl českým zákonům.

Obě firmy v žalobách uváděly stejné důvody. V první řadě argumentovaly tím, že Brusel porušil jejich práva, když neměly během auditního řízení „možnost být vyslechnuty“. Agrofert totiž od začátku jakékoli pochybení odmítá a upozorňuje, že úřady s ním ohledně kontroly nekomunikovaly.

Evropská komise by navíc podle obou společností neměla prověřovat konkrétní projekty, ale zaměřovat se na dotační systém. „Žalovaná (Evropská komise – pozn. red.) je oprávněna pouze k posuzování celkového souladu řídících a kontrolních systémů zavedených členskými státy, avšak nemá žádnou pravomoc provádět podrobný audit a rozhodovat o konkrétních žádostech,“ píše se v žalobách.

Co má zkoumat komise

Soud námitky firem v písemném verdiktu 14. září zamítl a nařídil jim uhradit náklady řízení. Na soudní verdikt v pátek upozornila Česká televize.

Auditoři totiž vedle střetu zájmů českého premiéra dotační systém jako celek zkoumali. Díky tomu odhalili také chyby ve výběru některých projektů. Jeden příklad za všechny: nová výrobní linka na toastový chléb Penam nebyla podle Bruselu inovativní a dotaci 100 milionů neměla získat.

Obě žaloby firem z holdingu byly reakcí na definitivní závěry Evropské komise k auditu ke střetu zájmů, které komise shrnula v dopise zaslaném českým úřadům loni v říjnu. Server iROZHLAS.cz korespondenci popsal podrobně ZDE. Brusel mimo jiné psal, že veškerá unijní podpora, kterou tuzemské úřady přikleply Agrofertu v letech 2017 - 2020, byla přidělena neoprávněně.

Druhá stopnutá žádost Agrofertu o dotaci: Není zdroj financování, tvrdí úředníci. Střet zájmů opět neřešili

Číst článek

„Veškeré dotace udělené skupině Agrofert po 1. září 2017 (…) jsou v rozporu s článkem 4c o střetu zájmů za předpokladu, že žádost o dotaci byla předložena během 1. září 2017 či po něm a dotace byla udělena v době, kdy byl pan Babiš veřejný funkcionář,“ stálo v dopise.

Mlékárna Hlinsko i Primagra mají ale za to, že Evropská komise nemohla vykládat české zákony. A navíc prý Brusel tuzemskou i unijní legislativu ke střetu zájmů vykládá špatně. Závěry evropské prověrky proto v žalobě zpochybňovaly.

Ani projekty Primagry, ani ten Mlékárny Hlinsko přitom na seznamu auditem kritizovaných dotací původně nebyly. Brusel ale kontroloval pouze vybraný vzorek a ten ukázal vysokou chybovost ve výběru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme