EU zahájila na pražském summitu projekt východního partnerství

Východní partnerství. Tak se jmenuje projekt, který dnes na pražském summitu odstartovala Evropská Unie. Jde o snahu 'sedmadvacítky' prohloubit politickou a ekonomickou spolupráci s šesticí postsovětských republik - Běloruskem, Gruzií, Arménií, Ázerbájdžánem, Moldavskem a Ukrajinou. Český premiér v demisi Mirek Topolánek zdůraznil, že nejde o vytvoření nové sféry vlivu a že projekt není proti nikomu namířen. Východní partnerství totiž dráždí především Rusko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a předsedou EK José Barrosem | Zdroj: ČTK

"Východní partnerství zcela jistě není nějakou obnovou východního bloku," řekl na summitu Mirek Topolánek. "Po čtyři desetiletí jsme nedobrovolně žili v takzvaném východním bloku. Nebyla to naše volba, nebylo to naše svobodné rozhodnutí," uvedl. U východního partnerství je to podle něj přesně naopak.

"Zapojení se do této iniciativy a hloubka bilaterální a multilaterální spolupráce v rámci tohoto projektu jsou svobodnou volbou každého partnerského státu," řekl Topolánek.

"Členové Evropské unie i partneři máme bytostný zájem na tom, aby země na hranici EU disponovaly stabilním ekonomickým prostředím, posilovaly demokratické principy a měly odpovědnou správu věcí veřejných. A právě k podpoře těchto cílů koncept východního partnerství směřuje," řekl Topolánek v projevu na summitu, který byl pro něj poslední vrcholnou schůzkou, na níž vystupoval jako šéf Evropské unie.

Projekt východního partnerství patří k prioritám českého půlročního předsednictví Unii, které skončí v červnu.

Petr Vavrouška, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme