Eurobarometr: Vládě důvěřuje pětina Čechů

Jenom každý pátý Čech věří vládě. Ukázaly to dnes zveřejněné výsledky průzkumu Eurobarometr. Ještě hůř je na tom s důvěrou voličů parlament a politické strany - stranám věří jenom asi každý desátý. Nejlépe vyšla z průzkumu Evropská unie, věří jí 60 procent občanů České republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lidé | Foto: Jan Rosenauer

České vládě podle Eurobarometru důvěřují hlavně mladí, ale ani těch není víc než třetina. Důvěra podle průzkumu také stoupá se vzděláním. I mezi vysokoškoláky ale současné vládní koalici důvěřuje jen 26 procent.

Podle politoložky Vladimíry Dvořákové je to kvůli tomu, že kabinet neumí dostatečně vysvětlit reformy: "Vláda nedokáže obyvatelstvo přesvědčit o tom, že tyto reformy jsou důležité, vysvětlit jejich logiku. Respektive s tou veřejností příliš nekomunikuje."

Pověsti českého parlamentu u voličů podle Dvořákové hodně škodí takzvaní přeběhlíci. Voliči pak mají pocit, že volili poslance, kteří často hlasují proti programu své strany. "To neposiluje tu důvěru, že vlastně volič se podílí na jakémsi rozhodování," říká politoložka.

Podle červnových zjištění agentury STEM hodnotí občané nejlépe práci prezidenta. Důvěryhodný je skoro pro dvě třetiny dotazovaných.

Nejnovější průzkum veřejného mínění Eurobarometr zároveň ukázal, že Češi patří mezi spokojenější obyvatele Evropské unie. Za největší problémy své země pokládají zdravotnictví a rostoucí ceny. Se svým životem je spokojeno 82 procent občanů Česka, což je o pět procent víc než celoevropský průměr.

Eurobarometr zjišťuje nálady obyvatel všech členských zemí unie. V České republice oslovili sociologové od 2. do 17. dubna přes 1000 respondentů. O výsledcích tohoto celoevropského průzkumu hovořil v poledních Ozvěnách dne moderátor Vít Dvořák s ředitelem společnosti Factum Invenio Janem Herzmannem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s Janem Herzmannem o průzkumu Eurobarometr

Marika Táborská, Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme