Favoritkou na post české eurokomisařky je podle Babiše Věra Jourová. Chtěl by pro ni lepší portfolio

Favoritem České republiky na pozici v Evropské komisi je současná eurokomisařka Věra Jourová. V pořadu Rozstřel na iDNES.cz to ve čtvrtek řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Chtěl by pro ni získat lepší portfolio, o čemž plánuje mimo jiné v pondělí jednat v Bruselu s předsedkyní EK Ursulou von der Leyenovou. Jourová je nyní eurokomisařkou pro oblast spravedlnosti, ochrany spotřebitele a rovných příležitosti mužů a žen.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eurokomisařka Věra Jourová | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Jednoznačně naším favoritem je Věra Jourová, která už byla komisařka, měla těžké portfolio,“ řekl Babiš s tím, že je Jourová zkušená.

„Jde o to, abychom dostali nějaké lepší portfolio. Ale znovu opakuji, evropský komisař je tam pro Evropu, ne proto, aby prosazoval české zájmy,“ dodal.

Česko může nabídnout dvě eurokomisařky, napsal Babiš. Nominace chce probrat s von der Leyenovou

Číst článek

V neděli na facebooku Babiš napsal, že s Jourovou jednal o tom, o jaké portfolio by mělo Česko v příští komisi usilovat. „Myslím si, že pro nás je důležité nějaké ekonomické portfolio - jsme silná proexportní země, takže logicky bychom měli chtít oblast vnitřního trhu nebo mezinárodního obchodu. Příštích pět let bude taky důležitá oblast digitálu, i tam máme koho nabídnout,“ uvedl tehdy.

Schůzka s von der Leyenovou

V pondělí se i kvůli tomu v Bruselu sejde s Von der Leyenovou. „Myslím, že je to dobrá zpráva, protože ona de facto jednala s francouzským prezidentem, dnes je ve Varšavě. Takže de facto budu pravděpodobně třetí, který dostal termín. V úterý je v Chorvatsku, protože bude mít předsednictví. Udělám všechno pro to, aby Česká republika měla dobré portfolio,“ uvedl ve čtvrtek předseda vlády.

Největší šanci na eurokomisaře by měl kandidát bez vazeb na hnutí ANO, míní europoslanec Niedermayer

Číst článek

Babiš dříve poznamenal, že Česko má na výběr evropského komisaře čas do 26. srpna. S Von der Leyenovou už hovořil dvakrát, naposledy v sobotu zhruba 15 minut, řekl ve čtvrtek na iDNES.cz.

Šéfka příští komise podle něj chce, aby každá členská země předložila dva návrhy na eurokomisaře, má mezi nimi být alespoň jedna žena. Von der Leyenová už dříve uvedla, že by si přála, aby v její komisi byli muži a ženy zastoupeni rovnoměrně.

V médiích se objevily spekulace, že by Česko mohlo mít potíže s obsazením portfolia, které souvisí s udělováním evropských dotací. Důvodem je audit Evropské komise, který v předběžných závěrech konstatoval, že Babiš je ve střetu zájmů při čerpání dotací pro holding Agrofert, který v roce 2017 vložil do svěřenských fondů. Podle některých médií by mohl Evropský parlament případnou nominaci českého eurokomisaře pro takové portfolio zablokovat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme