Europoslanci chtějí dostat do českých obchodů kvalitnější potraviny

Někteří čeští europoslanci chtějí dostat do Česka kvalitnější potraviny. Češi by prý za nimi neměli jezdit přes hranice. Jiní ale říkají, že dokud lidé nebudou ochotni si za jídlo připlatit, regulace nic nevyřeší.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Potraviny

Potraviny | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Nakupovat potraviny za srovnatelné nebo i nižší ceny jezdí do Německa především lidé z pohraničí. Důvodem je vyšší kvalita.

Někteří čeští europoslanci namítají, že je nepřijatelné, aby výrobci dodávali na jednotný trh Evropské unie jiné potraviny pro takzvané západní a východní země.

Změnit to chce i předseda výboru pro právní záležitosti a český europoslanec Pavel Svoboda z KDU-ČSL. Rozdíly mezi potravinami ve stejném obchodním řetězci v Česku a za západními hranicemi je podle něj poznat i bez čtení složení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na rozdíly v kvalitě mezi českými a zahraničními potravinami se ptala Lenka Jansová

„Měli jsme asi 20 výrobků a rozdíly byly donebevolající,“ shrnul. Zkoumali jogurty, kečupy, marmelády i další potraviny.

Stejnou zkušenost mají i další lidé.

„Mám kamarádku, která pochází z Liberce. Její rodiče jezdí pravidelně nakupovat do Žitavy. Potraviny tam jsou stejně drahé nebo levnější, ale především jsou kvalitnější,“ řekla dotázaná žena.

Pavel Svoboda chce proto v Evropském parlamentu napadnout to, že někteří výrobci dodávají pro takzvané západní státy unie lepší potraviny než na východ.

Problém si uvědomuje i český europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer. Regulace ho ale podle něj nevyřeší.

Pověřený generální ředitel pro zdraví a ochranu spotřebitele Ladislav Miko z Evropské komise tvrdí, že EU může zaručit jenom zdravotní nezávadnost. U některých potravin by podle něj ani nebylo vhodné stejné složení vymáhat.

„Klasickým případem je složení velmi oblíbené potraviny – nutelly. V některých zemích ji chtějí tužší, v některých tmavší, v některých chtějí, aby se to lépe mazalo, v některých zase jinak. Preference je tak silná, že když dodáte tu jinou, tak to lidé nekupují,“ vysvětlil.

Dodal, že se ale v EU rozšíří systém varování proti nebezpečným potravinám. „Uvažujeme o tom, že zkusíme do toho systému zapojit informace, které by vedly k odhalování kriminality v potravinách.“

Sdružení obrany spotřebitelů - Asociace říká, že je třeba hlavně ohlídat, aby se na český trh nedostávaly potraviny s nepravdivými údaji na obalech.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme