Europoslanci chtějí znovu hlasovat o Babišově střetu zájmů. Vadí jim nečinnost úřadů

Europoslanci chtějí znovu hlasovat o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Vadí jim nečinnost, která následovala po zveřejnění konečné zprávy auditu Evropské komise. Podle serveru iHned.cz europoslanci v návrhu rezoluce požadují ochranu evropského rozpočtu před jeho zneužíváním a apelují na Evropskou komisi i české orgány, aby proti střetu zájmů učinily jasné kroky.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Autoři návrhu se odvolávají zejména na závěrečnou zprávu auditu Evropské komise, která byla zveřejněná letos v dubnu a která střet zájmů Andreje Babiše definitivně konstatuje | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Návrh rezoluce, o jejíž podobě by europoslanci měli diskutovat příští středu, předkládá předsedkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu Monika Hohlmeierová z lidovecké frakce.

Co bude dál v otázce Babišova střetu zájmů? ‚Brusel má jasno, řada je na českých úřadech,‘ říká reportérka

Číst článek

Europoslanci v ní vyzývají Evropskou komisi, aby dala po zveřejnění závěrečné zprávy auditu jasně najevo, jaké kroky mají nyní následovat. Chtějí tak zabránit zneužívání evropského rozpočtu. Poukazují přitom na nově přijaté právní předpisy, podle kterých by bylo možné dotace celému Česku snížit, pozastavit nebo ukončit, píše server iHned.cz.

Kritika nemíjí ani samotnou Českou republiku. Navzdory přijetí zákona o střetu zájmů v roce 2018 země podle europoslanců nezavedla dostatečný kontrolní systém ani současnému střetu premiéra dostatečně nezamezila. Vymezují se také proti tomu, aby účet platili čeští daňoví poplatníci. K tomu by mohlo dojít proto, že část dotací Agrofertu vyplatil český stát a Evropská komise proto prohlásila, že Česko dotace vracet nemusí.

‚Střet zájmů u nich není relevantní.‘ Proč Agrofert dál inkasuje z Bruselu miliardy na přímých platbách?

Číst článek

Autoři návrhu se odvolávají zejména na závěrečnou zprávu auditu Evropské komise, která byla zveřejněná letos v dubnu a která střet zájmů Andreje Babiše definitivně konstatuje.

Ke stejným výsledkům přitom komise došla už v prvním předběžném auditu i v prověrce v roce 2019. Andrej Babiš a jeho vláda ovšem s výsledky nesouhlasí a trvají na tom, že je stávající nastavení, kdy je Babišův majetek ve svěřenských fondech, dostačující.

Europoslanci už loni v červnu odhlasovali podobnou rezoluci odsuzující střet zájmů českého premiéra, impulsem k rezoluci nové je podle nich však konečná auditní zpráva a nečinnost úřadů.

„Evropský parlament jednoznačně ukazuje, že nebude tolerovat střet zájmů nikoho. Padni, komu padni,“ okomentoval věc pro Seznam Zprávy český europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský. Zda k odhlasování nové rezoluce skutečně dojde, se rozhodne na červnové schůzi evropského parlamentu.

btk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme