Pospíšil chce vystřídat Kalouska v čele TOP 09. Europoslanec Niedermayer oznámil vstup do strany

Europoslanec a exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil bude kandidovat na předsedu TOP 09. Své plány potvrdil serveru iROZHLAS.cz poté, co získal nominaci na post šéfa strany od krajského sněmu v Praze. Ucházet se o post předsedy TOP 09 naopak nechce europoslanec Luděk Niedermayer, který oznámil svůj vstup do strany. Nového lídra bude strana volit koncem listopadu.

Praha (Aktualizováno: 18:30 4. 11. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Pospíšil (TOP 09) a Luděk Niedermayer (za TOP 09)

Jiří Pospíšil (TOP 09) a Luděk Niedermayer (za TOP 09) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Ano, budu kandidovat. Dnes jsem získal nominaci u své domovské organizace v Praze, a to je pro mě důležité,“ řekl pro server iROZHLAS.cz europoslanec Jiří Pospíšil.

Kalousek nebude obhajovat funkci předsedy TOP 09. Pospíšilovi kandidaturu nedoporučil

Číst článek

Pospíšil byl v letech 2010 až 2014 místopředsedou ODS a za stejnou stranu byl ministrem spravedlnosti ve vládách Mirka Topolánka i Petra Nečase (oba ODS). V lednu 2014 se s občanskými demokraty rozešel.

Kvůli Pospíšilovu dřívějšímu působení v ODS ho předseda TOP 09 Miroslav Kalousek nepovažuje za vhodného nástupce v čele strany a kandidaturu by mu nedoporučil.

„Tak jako já jsem zatížen svojí minulostí z dob, kdy jsem předsedal KDU-ČSL, tak on je úplně stejně zatížen z doby, kdy byl místopředsedou ODS," prohlásil minulý týden Kalousek.

Kandidaturu na předsedkyni TOP 09 už v pátek oznámila bývalá pražská radní Ludmila Štvánová. A zvažuje ji také místostarosta Prahy 11 Jakub Lepš. Expředseda Karel Schwarzenberg ho na sobotním pražském sněmu strany označil za vhodného kandidáta.

Dosavadní šéf TOP 09 Miroslav Kalousek již oznámil, že funkci obhajovat nebude. Ucházet se o post předsedy strany nechce ani její místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová. A do čela strany nemíří ani europoslanec a někdejší viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer.

Lidovci, Starostové a TOP 09 se dohodli na spolupráci na odborné úrovni, společný klub ale odmítají

Číst článek

„Kandidát by se měl hledat uvnitř strany. Je tam spousta lidí, kteří jsou šikovní. Já za sebe to vylučuji. Myslím, že by to nebyla dobrá cesta,“ řekl pro server iROZHLAS.cz Niedermayer.

Nechtěl ale jmenovat nikoho, koho by na předsedu strany podpořil. „Je důležité, aby vznikla otevřená diskuse, kde se objeví spousta jmen. Po ní člověk může posoudit, kdo by straně co přinesl. Je spousta lidí, o kterých vím, ale nechci jmenovat, protože je i spousta lidí, o kterých nevím,“ dodal někdejší viceguvernér České národní banky.

Ve vedení strany by podle něj mělo být víc osobností. „Víc než v minulosti je potřeba, aby to byl opravdu tým. Aby tam bylo víc osobností, které se budou různě profilovat,“ uvedl europoslanec, který dosud působil v Evropském parlamentu za TOP 09 jako nestraník, ale v sobotu oznámil, že do strany vstoupí.

TOP 09 v celé republice získala v letošních sněmovních volbách jen 5,31 procenta hlasů, zatímco při minulých volbách měla 11,99 procenta. Ve sněmovně tím ztratila 19 mandátů a nyní má jen sedm poslanců. V Praze skončila TOP 09 čtvrtá s 12,64 procenta, v Praze 6 byla s více než 16 procenty třetí.

Anna Jadrná, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme