Euroústavu vítá stále víc Čechů, k přínosu členství zůstáváme skeptičtí

Podpora euroústavy v České republice dosáhla zatím nejvyšší úrovně, Češi však nadále patří v Evropské unii k největším skeptikům. Tento trend ukázal dnes nový průzkum Eurobarometr, který si pravidelně nechává dělat ve všech členských zemích sama Evropská komise.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie | Foto: europa.eu.int

Podle Eurobarometru podporovalo na podzim přijetí evropské ústavy 63 procent respondentů z České republiky. To je o 15 procent více než na jaře. Blížíme se tak průměru celé unie, který dosahuje 70 procent.

Odborníci ale soudí, že jen z tohoto čísla se nedá odhadnout, jak by referendum o této otázce dopadlo. Bude totiž záležet na úspěchu mediálních kampaní příznivců i odpůrců euroústavy. Navíc Češi většinou nemají vyhrocený názor a své členství v EU si pochvaluje méně lidí než před půl rokem.

Jako výhodné hodnotí členství v Unii jen 45 procent českých respondentů, což je třetí nejnižší hodnota v rámci členských zemí. "Obecně vnímání Evropské unie v České republice je spíše pozitivní. Ovšem vzhledem k průměru EU je představa Čechů o unii poněkud skeptičtější," říká Christian Bourgin, vedoucí zastoupení Evropské komise v České republice.

Třetina dotázaných se bojí zhoršení své ekonomické situace, polovina předpokládá že, se nic k lepšímu nezmění. Podle ředitele agentury STEM Jana Hartla, však za skepsi našich občanů Evropská unie nemůže. "Ta skepse je velmi konzistentní a její kořeny a zdroje jsou víceméně domácí a vnitropolitické," uvedl Hartl.

Průzkum také dospěl k závěru, že Češi jsou nakloněni dalšímu rozšiřování EU. Přijetí dalších států do EU podporují dvě třetiny lidí, což je nárůst o 17 procent. Češi patří do skupiny členských států, v nichž je podpora rozšíření největší.

Jitka Hanžlová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme