Euroústavu vítá stále víc Čechů, k přínosu členství zůstáváme skeptičtí

Podpora euroústavy v České republice dosáhla zatím nejvyšší úrovně, Češi však nadále patří v Evropské unii k největším skeptikům. Tento trend ukázal dnes nový průzkum Eurobarometr, který si pravidelně nechává dělat ve všech členských zemích sama Evropská komise.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie | Foto: europa.eu.int

Podle Eurobarometru podporovalo na podzim přijetí evropské ústavy 63 procent respondentů z České republiky. To je o 15 procent více než na jaře. Blížíme se tak průměru celé unie, který dosahuje 70 procent.

Odborníci ale soudí, že jen z tohoto čísla se nedá odhadnout, jak by referendum o této otázce dopadlo. Bude totiž záležet na úspěchu mediálních kampaní příznivců i odpůrců euroústavy. Navíc Češi většinou nemají vyhrocený názor a své členství v EU si pochvaluje méně lidí než před půl rokem.

Jako výhodné hodnotí členství v Unii jen 45 procent českých respondentů, což je třetí nejnižší hodnota v rámci členských zemí. "Obecně vnímání Evropské unie v České republice je spíše pozitivní. Ovšem vzhledem k průměru EU je představa Čechů o unii poněkud skeptičtější," říká Christian Bourgin, vedoucí zastoupení Evropské komise v České republice.

Třetina dotázaných se bojí zhoršení své ekonomické situace, polovina předpokládá že, se nic k lepšímu nezmění. Podle ředitele agentury STEM Jana Hartla, však za skepsi našich občanů Evropská unie nemůže. "Ta skepse je velmi konzistentní a její kořeny a zdroje jsou víceméně domácí a vnitropolitické," uvedl Hartl.

Průzkum také dospěl k závěru, že Češi jsou nakloněni dalšímu rozšiřování EU. Přijetí dalších států do EU podporují dvě třetiny lidí, což je nárůst o 17 procent. Češi patří do skupiny členských států, v nichž je podpora rozšíření největší.

Jitka Hanžlová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme