VIDEO: Evropané rozhodli. Poslechněte si povolební speciál Českého rozhlasu

Volby do Evropského parlamentu jsou minulostí. V Česku se hlasování zúčastnilo 28,72 % lidí. Nejvíce zástupců v Bruselu a Štrasburku bude mít hnutí ANO, naproti tomu pro sociální demokraty skončily volby neúspěchem. Jak volby hodnotí analytik Českého rozhlasu Filip Nerad a náměstek ministra zahraničních věcí Aleš Chmelař? Poslechněte si speciál Radiožurnálu a Českého rozhlasu Plus.

Praha (Aktualizováno: 9:08 27. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České eurovolby potvrdily dominanci ANO premiéra Andreje Babiše na české politické scéně. Ukázaly i růst popularity nejsilnějších opozičních stran, ODS a Pirátů. A propad obliby levicových stran ČSSD a KSČM. Dvě hlavní politické frakce v europarlamentu pak oslabily. Budou odkázány na spolupráci zejména s posílenými liberály.

Volby s nejvyšší účastí za posledních 20 let přinesly i vzestup ekologických a nacionalistických nebo populistických stran. Vládní strany neuspěly v Německu, Francii ani Británii, svých nejlepších výsledků naopak dosáhly vládní pravicoví nacionalisté v Itálii či Polsku.

Dění sledujeme v online reportáži. 

Jan Pokorný, dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme