Termín eurovoleb byl vyhlášen ve Sbírce zákonů. Začala regulovaná kampaň před květnovým hlasováním

Rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana o vyhlášení květnových evropských voleb v ČR bylo ve čtvrtek vydáno ve Sbírce zákonů. Začala tak regulovaná část kampaně pro volby do Evropského parlamentu. Kandidující uskupení si musejí do pěti dnů založit volební účty a webové stránky pro poskytování informací o financování kampaně. Upozornil na to na twitteru člen Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí Jan Outlý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament ve Štrasburku. | Foto: David Iliff, CC-BY-SA 3.0

Strany a hnutí budou muset podle zákona oznámit dohledovému úřadu adresu svých internetových stránek, kde budou zveřejňovány informace o financování volební kampaně, zřízení volebního účtu a adresu internetových stránek, na kterých bude účet přístupný.

Pětidenní lhůta na to skončí s ohledem na víkend v polovině příštího týdne. Strany a hnutí, které by byly založeny později, tak budou muset vyhovět zákonu po svém vzniku.

Dnes vyšlo ve Sbírce zákonů rozhodnutí prezidenta republiky o vyhlášení voleb do EP. Začala tak regulovaná fáze kampaně dle volebního zákona. Do pěti dní si kandidující musejí založit volební účty a stránky pro poskytování informací o financování kampaně. Obojí zveřejní @Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran.

10:29 – 17. 01. 2019

5 16

Dohledový úřad k dnešku zveřejnil požadované informace zatím od čtyř uskupení – Pirátů, KSČM, ČSSD a neparlamentních Rozumných, kteří chtějí kandidovat společně s Národní demokracií.

Volby do Evropského parlamentu se v Česku letos uskuteční 24. a 25. května. Kandidátní listiny je třeba odevzdat nejpozději 19. března. Do minulých evropských voleb před pěti lety se přihlásilo zatím rekordních 38 uskupení, europoslance získalo sedm z nich – ANO, TOP 09 spolu se STAN, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a Svobodní.

Volby do Evropského parlamentu 2019 bude server iROZHLAS.cz sledovat na speciálním webu, který už nyní můžete vidět ZDE.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme