Po eurovolbách se změní i Poslanecká sněmovna. Tři zákonodárci míří do Evropského parlamentu

Letošní volby do Evropského parlamentu obmění sněmovnu. V eurovolbách uspěli tři dosavadní poslanci Radka Maxová (ANO), Veronika Vrecionová (ODS) a Mikuláš Peksa (Piráti). V dolní komoře Parlamentu proto končí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna se v novém povolebním uspořádání sešla poprvé v listopadu, tedy měsíc po volbách | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Do vrcholné evropské politiky mohlo proniknout až 12 současných českých poslanců. Na evropské kandidátky je zařadilo šest z devíti sněmovních stran, výjimkami byly ČSSD, TOP 09 a hnutí STAN.

Eurovolby vyhrálo ANO před ODS a Piráty. V zahraničí ztratili centristé a posílili euroskeptici

Číst článek

Nejvíce členů dolní komory, tři, se ucházeli o mandát europoslance za vládní hnutí ANO. Po dvou poslancích figurovalo na kandidátkách Pirátů a KSČM, po jednom na listinách ODS, SPD a KDU-ČSL. Navíc dva odpadlíci z hnutí SPD Lubomír Volný a Marian Bojko se snažili o působení v Evropském parlamentu na kandidátce Alternativy pro Českou republiku, uskupení neuspělo.

Za ANO se o místo v europarlamentu ucházeli vedle Maxové ze zadních míst kandidátky Jaroslav Kytýr a Jan Řehounek. Poslední třetinu pirátské kandidátky otvíral František Kopřiva.

Hnutí SPD Tomia Okamury nasadilo svého poslance Jana Hrnčíře na druhé místo listiny. Strana sice získala v evropském parlamentu dva mandáty, Hrnčíře ale přeskočil díky přednostním hlasům Hynek Blaško.

Komunističtí poslanci Zdeněk Ondráček a Květa Matušovská figurovali ve druhé polovině evropské kandidátky KSČM. Za lidovce kandidoval z pátého místa předseda sněmovního evropského výboru Ondřej Benešík.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme