Zájem o eurovolby byl zřejmě vyšší než před pěti lety. Nejvíce lidí přišlo v Praze, zhruba 30 procent

Zájem Čechů o volbu poslanců Evropského parlamentu byl letos zřejmě o něco vyšší než před pěti lety, kdy hlas odevzdalo 18,2 procenta oprávněných voličů. V sobotu a v pátek se volební účast v Praze pohybovala kolem 30 procent, a také v některých dalších krajích podle předběžných odhadů překročí 20 procent.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé volí své kandidáty do Evropského parlamentu | Foto: Tomáš Adamec

Eurovolby v Česku skončily, hlasy jsou sečteny. Středočeské Mirošovice předčasně zveřejnily výsledky

Číst článek

Volební místnosti v Česku se uzavřely v sobotu v 14.00, výsledek voleb bude zveřejněn v neděli pozdě večer.

V hlavním městě se účast hodinu před uzavřením volebních místností pohybovala zpravidla přes 30 procent, někde však byla i poloviční. Například v Praze 4 byla účast v okrscích obvykle mezi 30 a 35 procenty. „Ale máme pár okrsků, kde se účast blíží k 50 procentům,“ uvedl mluvčí městské části Jiří Bigas.

Nadprůměrný počet voličů přišel k urnám v Praze 1, a to 40 procent. V Praze 10 přišlo ke 13.00 volit 33,4 procenta voličů, a v Praze 9 to bylo 32,8 procenta. Třicetiprocentní hranici překročila volební účast i v Praze 6 a dalších městských částech. Naopak v Praze 12 se k volbám dostavilo pouhých 15 procent oprávněných voličů.

50 procent v Krušných horách 

Ve středních Čechách v sobotu kolem poledne a odpoledne účast stoupla. Například Berounsko hlásilo třicetiprocentní účast, Kolín 28 procent, Benešov a Nymburk shodně 27 procent. V Mělníku přišla svůj hlas do urny vhodit čtvrtina voličů.

Volební účast v Ústeckém kraji hodinu před zavřením volebních místností komisaři odhadli zhruba na 21 procent. „Máme tady jeden extrém, a tím je Český Jiřetín v Krušných horách na Mostecku, kde hlasovalo 50 procent voličů. U jedné komise v Roudnici nad Labem se účast pohybovala okolo 32 procent. Například v Teplicích byla 18 procent,“ řekla mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělová.

Zájem voličů o Senát neklesá, ukazují data. Letošní účast je třetí nejvyšší v historii

Číst článek

V Libereckém kraji byl větší provoz ve volebních místnostech podle informací komisařů v první den voleb. Například v okrsku 36 v Jablonci nad Nisou přišlo v pátek 120 lidí, v sobotu 52. „Volební účast máme 25,7 procenta,“ uvedla za okrsek Lenka Lipšová zhruba půl hodiny před zavřením volební místnosti.

Překonaná očekávání

Volební účast v Plzeňském a Karlovarském kraji se před uzavřením volebních místností pohybovala okolo 20 procent. V Sokolově se podle odhadů volebních komisařů účast okolo 13.00 blížila 18 procentům, což bylo více, než očekávali.

První den eurovoleb v Česku skončil. Hlas přišli odevzdat prezident Zeman i premiér Babiš

Číst článek

Také v Karlových Varech čekali horší účast. „My jsme tady měly u minulých evropských voleb jen 11 procent a nyní máme 18, takže jsme to výrazně překonali,“ řekla jedna z komisařek. Některé okrsky v lázeňském městě měly ale i přes 20 procent. V Plzni oslovené volební okrsky hlásily mírně vyšší účast.

Volební účast v Jihočeském kraji je kolem 25 procent, někde ale dosáhla i 40 procent, jak uvedla Alena Karvánková z krajského úřadu a předsedové volebních komisí. „Naši kontroloři objíždějí menší města a obce, ale těch 25 hlásí všichni,“ řekla Karvánková. Na českobudějovické ZŠ Máj I je v jednom okrsku účast 18 procent. V táborské Základní škole Mikoláše z Husi, okrsku číslo pět, je účast 40 procent. Na krumlovské ZŠ Kaplická mají účast 35 procent z 500 voličů.

Místo od místa jinak

Na Vysočině je volební účast kolem 20 procent. Liší se podle míst: v Sulkovci na Žďársku byla pět procent, v Ubušínku na Žďársku 50 procent. „Jinak se to pohybuje kolem dvaceti procent,“ řekla Ivana Schimmerová z krajského úřadu.

Volby do Evropského parlamentu: Nizozemci a Britové už mají hlasování za sebou

Číst článek

Hodinu před uzavřením volebních místností v Jihomoravském kraji odvolilo 26 procent voličů, v Brně to bylo téměř 33 procent. Jsou však i místa, která měla účast dvojnásobnou. „V obci Zhoř na Vyškovsku je 52 oprávněných voličů a ve 13.00 tam byla účast 63,5 procenta,“ uvedla Eva Sychrová z krajského úřadu. V Holubicích na Brněnsku, kde se konalo i místní referendum, přišlo volit 54,72 procenta oprávněných voličů.

Lidé chodili i odpoledne

V Olomouckém kraji se účast pohybuje kolem 25 procent. Například na Slovanském gymnáziu v Olomouci se ke 13.30 pohybovala kolem 24,5 procenta. „Lidé stále ještě chodí, předpokládáme, že 26 procent budeme mít,“ řekl po 13.00 člen volební komise. Podle pracovnice olomouckého krajského úřadu se průměrná volební účast v 16 obvolaných volebních místnostech pohybovala kolem 21 procent.

Ve Zlínském kraji je účast o něco vyšší. Volební účast v Uherském Hradišti, kde je 25 okrsků, se pohybuje na 29,3 procentech. Největší volební účast je v místní části Sady, kde je 38,9 procent. Přes 25 procent se přehoupne také volební účast v Rožnově pod Radhoštěm.

Volební účast v Moravskoslezském kraji mohla podle odhadů pohybovat okolo 20 procent, řekla mluvčí krajského úřadu Nikola Birklenová. Během voleb kontrolní skupiny nezaznamenaly žádné problémy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme