Posun v kauze Michaláková: Norsko poslalo vyjádření k Evropskému soudu, Česko se vyjádří v řádu týdnů

K případu Evy Michalákové, které norský úřad Barnevernet v roce 2011 odebral syny, se vyjádřilo Norsko. Evropskému soudu pro lidská práva poslalo v polovině února vyjádření, ke kterému se nejdřív musí vyslovit rodina Michalákových a poté Česko. „Trváme na tom, že u stěžovatelů došlo k porušení práva na rodinný život,“ řekla pro iROZHLAS.cz advokátka Michalákových Dora Boková. Soud by podle ní mohl proběhnout v řádu měsíců.

Praha/Štrasburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eva Michaláková | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Norové zaslali vyjádření k Evropskému soudu pro lidská práva ve věci stížnosti paní Michalákové,“ řekla redakci Boková. „Pokud jde o obsah, tak ten vám sdělovat nebudu,“ dodala. K tomu, co Norsko napsalo, se nechtěl vyjadřovat ani český vládní zmocněnec při soudu Vít Schorm.

Přelomový rozsudek pro kauzu Michalákové. Norové ve Štrasburku prohráli soud o adopci odebraného chlapce

Číst článek

Eva Michaláková se na soud ve Štrasburku obrátila v polovině roku 2017. O zhruba rok dříve ji norský soud zbavil rodičovských práv k oběma synům, otci práva ponechal. Děti pak úřad odebral v roce 2011.

K tomu, co napsalo Norsko, se nyní vyjádří rodina Michalákových a posléze Česko. „Zašleme to k Evropskému soudu pro lidská práva v průběhu příštího týdne. Trváme na tom, že u stěžovatelů došlo k porušení práva na rodinný život,“ přiblížila Boková.

Vládní zmocněnec pro lidská práva Vít Schorm, který v případu za Česko mluví, plánuje poslat stanovisko v příštích týdnech až měsících. „Už se nachyluje k okamžiku, kdy tu příležitost dostaneme,“ vysvětlil.

Stále se ale může stát, že se kauza před Evropský soud pro lidská práva nedostane. „Stížnost sice byla oznámena norské vládě ke stanovisku, ale i po něm může být stížnost odmítnuta, anebo označena za neopodstatněnou,“ dodal pro iROZHLAS.cz Schorm.

Dvě vítězství ve Štrasburku

Evropský soud pro lidská práva řeší ještě zhruba čtrnáct podobných případů, ve dvou z nich rozhodl v úterý.

U obou konstatoval, že norský úřad Barnevern porušil článek 8 Evropské úmluvy o lidských právech, který upravuje právo na rodinný a soukromý život a dal tak za pravdu rodičům. Rodiny dostaly odškodné 25 tisíc a 35 tisíc eur (tedy asi 642 tisíc a 900 tisíc korun).

‚Nedostatečný kontakt s dcerou.‘ Norsko prohrálo u soudu pro lidská práva další spor kvůli Barnevernetu

Číst článek

„Tyto případy také budu registrovat a začlením je do vyjádření,“ okomentovala rozhodnutí Boková.

V prvním případě úřad odebral rodině Hernehultových tři děti, dvě umístil do pěstounských rodin a jedno „se speciálními potřebami“ do ústavní péče. Tento syn se ale nakonec do rodiny vrátil. Podle europoslance Tomáše Zdechovského je případ výjimečný tím, že „byl poprvé soudem zpochybněn i důvod odběru dětí, který byl nečekaný“.

V žalobě Pedersonových norský úřad odebral rodičům několikaměsíční miminko. Odůvodnil to tím, že jsou oba mentálně nemocní a neschopní péče. Dítě se nejdříve dostalo k pěstounům a později bylo adoptováno.

Další stížnosti včetně té od rodiny Michalákových čekají na projednání. Mezi nimi je například i ta, která se týká slovensko-norského páru Ladických, jimž norská sociální služba Barnevernet v roce 2015 odebrala dceru Maxine.

Dominika Kubištová, Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme