Kulhánek: Česko evakuovalo z Afghánistánu všechny vybrané spolupracovníky. Pomoci všem ale nelze

Česká republika podle ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD) evakuovala z Afghánistánu již všechny tamní tlumočníky a spolupracovníky, které k evakuaci vybraly armáda a diplomacie. Ze země nelze pomoci všem, kdo by do Česka chtěli, řekl novinářům po pátečním jednání o rozpočtu svého úřadu. Černínský palác podle něj denně dostává kvůli evakuacím tisíce e-mailů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česko ze země evakuovalo minulý týden ve třech letech 195 lidí, z toho 170 Afghánců. | Zdroj: Twitter Ministerstva obrany

Kulhánek odsoudil čtvrteční sebevražedné útoky u letiště v Kábulu, při kterých podle poslední oficiální bilance zemřelo nejméně 95 Afghánců. Podle Pentagonu zahynulo při explozích rovněž 13 amerických vojáků.

„Truchlím nad smrtí Afghánců a členů americké armády,“ uvedl na twitteru. Na tiskové konferenci doplnil, že exploze jen potvrdily vypjatou bezpečnostní situaci v Kábulu.

Nebezpečná cesta za svobodou. Afghánci musí zdolat tisíce kilometrů, před Tálibánem jich prchá stále víc

Číst článek

Ministr s ohledem na informace spojenců považuje za reálné, že evakuační lety nemusí skončit v řádu dnů, ale v řádu několika hodin. „Českému státu se povedlo něco neuvěřitelného a v řádu několika dní jsme zorganizovali tři efektivní evakuační lety,“ řekl. Obdobná věc se podle něj nepovedla ani řadě zemí s lépe vybavenými ozbrojenými silami.

Česko ze země evakuovalo minulý týden ve třech letech 195 lidí, z toho 170 Afghánců. „Podařilo se dostat do bezpečí všechny české občany a všechny Afghánce a jejich rodiny určené k evakuaci. Tedy ty nejohroženější,“ řekl Kulhánek. Podle něj jsou v bezpečí všichni tlumočníci armády i spolupracovníci ambasády s rodinami.

‚Nemůžeme pomoci všem‘

Spolek Vlčí máky tvrdí, že v Afghánistánu zůstává několik lidí s vazbami na Českou republiku, které se dosud nepodařilo evakuovat. Jsou mezi nimi dva muži s trvalým pobytem v Česku a s českým pasem.

S ukrytou pistolí jednal s Tálibánci, aby zachránil lidi. ‚Neustále se střílelo,‘ říká kapitán ochranného týmu

Číst článek

O evakuaci se snaží i čtyři muži, kteří podle spolku pomáhali české armádě. Ministerstvo zahraničí po ukončení evakuace slíbilo převozy jednotlivců řešit ve spolupráci se spojenci. Podrobnosti úřad nesděluje.

Kulhánek v pátek vyjádření spolku Vlčí máky kritizoval. „Někdy mám pocit, že se víc věnují mediální prezentaci,“ konstatoval.

Ministerstvo podle něj dostává řadu e-mailových dotazů a snaží se všem odpovídat a vyhodnocovat je. „Bohužel realita je taková, že nemůžeme pomoci všem, kteří se chtějí dostat do Česka, ani by to nebylo správné. My máme pomáhat těm, kteří byli vyhodnoceni armádou nebo ministerstvem, že by měli být evakuováni,“ podotkl.

Zmínil příklad Afghánce, který se hlásil o evakuaci kvůli údajné spolupráci s českými úřady. „Kdysi spolupracoval s ambasádou tak, že využil auto velvyslance, odjel s ním na pumpu, vrátil se. A teď to využívá jako argument, že byl spolupracovník ambasády a měl by být evakuován. To možné není,“ uzavřel Kulhánek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme