Brusel ukončil řízení s Českem vedené kvůli evidenci skutečných majitelů. Úředníci řeší, jak ji ‚schovat‘

Po více než roce ukončila Evropská komise řízení, které s Českem vedla kvůli špatné evidenci skutečných majitelů. Serveru iROZHLAS.cz to sdělil mluvčí resortu zahraničí Daniel Drake. Tuzemské úřady kvůli tomu musely během loňska narychlo rejstřík upravovat tak, aby splňoval evropské požadavky vyplývající ze směrnice proti praní špinavých peněz. Případů, kdy mají Češi problém kvůli nezapracované unijní legislativě, je ale více.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby do Evropského parlamentu

Podřízení ministra Pavla Blažka nyní řeší, zda se bude muset evidence skutečných majitelů uzavřít | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas Liberec

Oficiálně Komise ukončila řízení na konci letošního ledna. Zda je nyní s podobou českého rejstříku skutečných majitelů spokojená, ale neuvedla. „Potvrzením je v tomto případě samotné uzavření řízení, k němuž by Komise nepřistoupila, kdyby přetrvávaly její pochybnosti,“ uvedl k tomu pro iROZHLAS.cz mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake.

‚Opatření se jeví jako nesprávné.‘ Brusel rozjel s Českem spor o definici skutečných majitelů firem

Číst článek

Komise řízení, které teoreticky mohlo skončit až u unijního soudního dvora, zahájila s Českem v polovině listopadu roku 2021. Jejím zástupcům se nelíbilo, jak Česko promítlo směrnici o praní špinavých peněz do tuzemské legislativy v podobě zákona o evidenci skutečných majitelů. 

„Vnímané nedostatky se dotýkají klíčového prvku fungování právního rámce EU pro boj proti praní peněz a financování terorismu, konkrétně transparentnosti informací o skutečném vlastnictví a jejich začlenění do vnitrostátních centrálních registrů,“ napsala tehdy eurokomisařka pro finanční služby Mairead McGuinnessová v dopisu, na který upozornil server iROZHLAS.cz.

Vedení ministerstva spravedlnosti, pod které evidence skutečným majitelů spadá, si nejdříve za původní podobou rejstříku stála. Komise ale v té době kritiku promítla také do komunikace týkající se tehdy ještě probíhajícího auditu ke střetu zájmů. A jako podmínku stanovila správně nastavenou evidenci vlastnictví také pro čerpání miliard z Národního plánu obnovy

Podřízení ministra Pavla Blažka (ODS) tak nakonec narychlo a pod časovým tlakem zákon opravili. Nová podoba začala platit loni v říjnu, Praha o ní Brusel informovala. Komisi ale trvalo několik měsíců, než řízení ukončila.

Uzavření rejstříku

Úředníci na ministerstvu spravedlnosti navíc nyní řeší, zda je v pořádku, že do evidence skutečných majitelů je nyní otevřený přístup. Na internetu do ní totiž může nahlížet každý. Soudní dvůr Evropské unie ale nedávno ve svém rozsudku napsal, že takový přístup není správný. A ve hře je tak další novelizace zákona.

Nesplnění povinností

V polovině března Evropská komise zažalovala Česko kvůli jinému nesplnění povinností. Čeští zákonodárce nebyli dosud schopní přijmout zákon, který by zavedl pravidla pro ochranu oznamovatelů. Hrozí tak pokuta 50 milionů korun a navíc penále 100 tisíc korun za každý den prodlení. 

Rozsudek označil za neplatné ustanovení unijní směrnice AML proti praní špinavých peněz, podle něhož musí být informace o skutečných majitelích vždy k dispozici komukoliv z široké veřejnosti. Rozsudek považuje toto ustanovení, které je promítnuto i v české legislativě, za nepřijatelný zásah do práva na soukromý život a na ochranu osobních údajů.

„Analýza (rozsudku, pozn. red.) byla již dokončena, ale o případném dalším postupu v reakci na předmětný rozsudek Soudního dvora Evropské unie týkající se veřejnosti údajů o skutečných majitelích zatím nebylo vedením resortu rozhodnuto,“ uvedl k tomu pro iROZHLAS.cz Michal Pleskot z tiskového odboru ministerstva spravedlnosti.

Evidence je elektronický rejstřík veřejné správy, v němž jsou evidováni skuteční majitelé firem či svěřenských fondů. Jeho cílem je především omezit možnou korupci například při čerpání dotací či zadávání veřejných zakázek. Identifikace skutečných majitelů se řeší v posledních měsících také v souvislosti s protiruskými sankcemi.

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme