Evidence zájmových osob StB bude opět na internetu

Od čtvrtka bude na internetu databáze StB Evidence zájmových osob. Fungovat bude na stránkách www.svazky.cz. Čítá přes 770 tisíc jmen, zhruba desetinu přitom stát zveřejnil jako agenty státní bezpečnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

přísně tajné | Foto: Archiv ČRo

"Dohromady čítá 770 tisíc lidí, o které měla Státní bezpečnost zájem. Jsou to vlastně oběti komunistického režimu, i přesto, že je tam zhruba deset procent lidí, které už dávno stát zveřejnil jako agenty Státní bezpečnosti. Je to tedy databáze lidí, kterých bychom si měli ve většině případů vážit," prohlásil aktivista Stanislav Penc.

Ústav pro studium totalitních režimů ale tuto databázi podle Pence nikdy nezveřejnil, přestože by tak ze zákona udělat měl.

"Tak to je ten důvod, proč my ji zveřejníme a využijeme tu chvíli k tomu, abychom sdělili veřejnosti důvod, proč si myslíme, že Pavel Žáček by neměl být šéfem ústavu. A jak by ústav měl, jako takový, fungovat," dodal Penc.

Penc se angažuje v petici za odvolání ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Pavla Žáčka a vypsání výběrového řízení. Rada ústavu už rozhodla, že na příštím zasedání tendr projedná a zřejmě padne i jeho termín.

Nikola Bojčev, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme