Evropa by kvůli ptačí chřipce neměla podléhat panice

Evropa by neměla podléhat panice, kdykoli se objeví nějaký další případ ptačí chřipky. V Praze to prohlásil evropský komisař pro zdraví a ochranu spotřebitele Markos Kyprianu. Po společné schůzce vyslovili podobný názor i ministr zdravotnictví David Rath a hlavní hygienik České republiky Michael Vít.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath a Markos Kyprianu

David Rath a Markos Kyprianu | Zdroj: ČTK

Víme, že se ptačí chřipka šíří stěhovavými ptáky a dříve či později se objeví i v zemích, kterým se dosud vyhýbala. Není ovšem nutné panikařit, říká komisař Kyprianu.

"Evropa má propracovaný systém preventivních opatření a dále jej rozšiřuje. Informoval jsem ministra Ratha o plánu vytvořit evropské zásoby antivirotik, které by byly použity jen za mimořádných okolností."

Česko je podle komisaře na případnou pandemii dobře připraveno. Zatím máme k dispozici 650 tisíc balení přípravku Tamiflu; do příštího roku se dokoupí další tak, aby zásoby pokryly potřebu pětiny obyvatel. V případě pandemie by stát zajistil pandemickou vakcínu, kterou by zdarma dostalo 60 procent populace.

Hlavní hygienik Michael Vít občany uklidňuje - zatím není žádný důvod k obavám. Ptačí chřipka je veterinární choroba; stačí dodržovat základní hygienická pravidla a důvěřovat odborníkům.

"To znamená, když řekneme, že úprava (drůbežího masa) nad 70 stupňů ničí tento virus, tak ho opravdu ničí. Čili při dodržování těchto hygienických podmínek by nemělo české populaci hrozit žádné riziko," zdůrazňuje hlavní hygienik České republiky.

Pavla Dluhoschová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme