Evropa prožívá historický okamžik spojení pětadvacítky

Úderem půlnoci se z Evropské patnáctky stane pětadvacítka se 450 milióny Evropanů. V sobotu ráno se už probudíme do společenství, které se bude rozkládat na území větším než čtyři milióny kilometrů čtverečních. Nynějším rozšířením Evropské unie se završí několikaletý proces, který odstartoval pád totalitních komunistických režimů. Po celé Evropě už jsou v plném proudu oslavy této historické události.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Špidla

Vladimír Špidla | Foto: Petra Mášová

Stejně jako mezi občany i mezi našimi politiky jsou nadšenci, kteří vstup do unie vítají s velkým očekáváním, tak i ti, kteří varují před přílišným optimismem. Není tajemstvím, že prezident republiky se řadí spíše k eurorealistům.

Dnes při autogramiádě své knihy Evropa Václava Klause citoval větu ze své stati o Evropě z roku 1993. "Nečekáme dary, nezištnou pomoc, čekáme pochopení a hru s otevřeným hledím a fér pravidly," prohlásil Klaus. Hlava státu si večer na Pražském hradě přijme naší politickou reprezentaci, ale na velké oslavy vstupu do Evropy se nechystá.

To český premiér bude mít příležitost pozvednout nejednu sklenku, mimo jiné v sídle své sociální demokracie v Lidovém domě. Sám se těší na to, jak se naše republiky zapojí do rozvoje nového evropského společenství. "To nejzákladnější je onen komplexní model, který vychází z představy, že je možné spojit demokracie, ekonomickou efektivitu a sociální odpovědnost," řekl premiér.

O půlnoci nás čeká největší rozšíření Evropské unie v její historii a právě to znepokojuje některé politology. Prý by tento krok mohl vést ke katastrofě. Obavy ale nesdílí náš budoucí eurokomisař Pavel Telička. "Rozhodně se neblíží katastrofa. Co bych osobně postrádal, je lepší informovanost, především v zemích stávající patnáctky."

Prezident Klaus má sice pro strach uděláno, přesto se ale večer chystá navštívit Blaník, kde podle pověsti jsou rytíři v plné zbroji připraveni z hory vystoupit, až bude Čechům nejhůře. "To je na Blanických rytířích a já pevně věřím, že oni nás sledují a budou dneska o půlnoci vědět, jestli mají z Blaníku vyjet nebo nevyjet," komentoval Klaus s humorem.

Oslavy vyvrcholí obřím ohňostrojem

Oslavy našeho vstupu jsou od dopoledne v plném proudu. Někde dali lidé přednost setkáním s politiky a slavnostním shromážděním, jinde pořádají lidové veselice, jarmarky, ohňostroje nebo sportovní turnaje. Největší oslavy jsou a ještě budou v Praze. Na Václavském náměstí už od deseti hodin dopoledne kolemjdoucí baví kapely a lidové soubory ze všech koutů Evropy.

Pětadvacet stánků členských i přistupujících zemí se snaží zájemcům představit své tradice. Většinou rozdávají informační materiály stejně jako u českého stánku. Především pro děti měli ve stáncích připravené nejrůznější hry. Na své si přišly i mlsné jazyky. Na dračku šly třeba tradiční holandské sýry.

Ti, kteří se přišli na Můstek podívat, a že jich bylo hodně, většinou vstup do Evropské unie vítají. Věří, že nám přinese nové možnosti. "Budeme součástí něčeho většího, ne takový malý oddělený stát," říká jedna z účastnic oslav. Ne všichni však souhlasí. "Nejsem přesvědčena o tom, že si zachováme plnou identitu," namítá další.

Oslavy v hlavním městě vyvrcholí slavnostním ohňostrojem na Letenské pláni. Velká světelná show má vypuknout přesně o půlnoci, potrvá 15 minut a představí jednotlivé evropské státy. Každá země totiž má jinou tradici ohňostrojů. "Chceme na ohňostroji dokumentovat, že ačkoliv tyto země jsou všechny zeměmi Evropské unie, vždycky vycítíte tu specifiku jednotlivých zemí," vysvětluje autor Jaroslav Štolba.

Změní se cestování i ceny

Jak nové evropské občanství pocítíme? Okamžité výhody využijí lidé při cestách do ciziny. K cestování po Evropě by měl stačit občanský průkaz, ale jen kartový, nikoliv nejstarší typ "knížka". Alespoň v prvních týdnech policisté doporučují mít s sebou raději i pas.

Na hranicích budeme předkládat doklady jen jednou společné, například česko-německé hlídce. Na letištích už od půlnoci smějí i Češi procházet koridory určenými jen pro občany Evropské unie. Odbavení bude díky tomu podstatně rychlejší. Neznamená to ale, že k odletu mohou pasažéři přicházet později než dosud, upozorňuje generální ředitel České správy letišť Martin Kačur.

Další viditelné změny nás čekají v obchodech. Podle ekonomů ale nepůjde o nic dramatického. "Nedomnívám se, že nás po vstupu do Evropské unie čeká cenový šok. Některé ceny sice vzrostou, některé jiné ale zase poklesnou," odhaduje Vladimír Pikora z Volksbank. Podraží například rýže, banány nebo džusy, zlevní francouzské víno nebo italské těstoviny. Připlatíme si v restauracích či u kadeřníka.

Dana Jaklová, Pavla Dluhoschová, Viktorie Hošková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme