Evropa si připomíná 60. výročí konce 2. světové války

V Praze v neděli vyvrcholily oslavy slavnostním defilé na Letenské pláni, rekonstrukcí bitvy o barikády v Braníku a koncertem na Hradčanech. Prezident Václav Klaus na Pražském hradě jmenoval tři nové generály - Jana Ďuricu, Jaroslava Kociána a Miroslava Krejčíka. Oslavy osvobození pokračovaly také v Plzni historickou bojovou ukázkou osvobození města.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vyznavači vojenské historie na T-34 | Zdroj: ČTK

Prezident Václav Klaus na Pražském hradě jmenoval tři nové generály - Jana Ďuricu, Jaroslava Kociána a Miroslava Krejčíka. Ceremonie povyšování do generálských hodností se 8. května koná každoročně, letos byla podtržena kulatým 60-tým výročím konce druhé světové války. Klaus včera jmenoval do generálských hodností také šest veteránů, kteří se účastnili bojů za osvobození Československa v letech 1939 až 1945. Další tři povýšil in memoriam.

V sobotu večer se ve Španělském sále Pražského hradu sešli státníci a zástupci druhého a třetího odboje. Politikové přenesli projevy. Jako první z politické reprezentace České republiky se svým projevem vystoupil prezident Václav Klaus. Hned v úvodu připomněl: "Je známou historickou pravdou, že brutální nacistický útok začal u nás, a že to byla opět naše země, kde padly poslední výstřely." 2. světovou válku prezident označil za tragické a zároveň heroické období, kdy svět se spojil v úsilí porazit nacismus. Úkolem dneška podle hlavy státu je například bránit historickou pravdu a jasně pojmenovávat příčiny války a zločiny, které se tehdy odehrávaly. "O občanskou svobodu a demokracii, musíme usilovat každý den," připomněl Václav Klaus.

Asi deset tisíc lidí včera přišlo k budově Českého rozhlasu v Praze. Přitáhla je rekonstrukce bitvy o rozhlas, která se odehrála 5. května 1945. Zájemci byli z téměř celé republiky. Více se dočtete ZDE.

V Moskvě se setkají hlavy členských zemí Společenství nezávislých států. V berlínském Německo-ruském muzeu, kde byla před 60 lety podepsána kapitulace, je připraven kulturní pořad. Sto tisíc svíček na památku obětí války se večer rozhořelo v v bývalém koncentračním táboře Mauthausen v Rakousku. Vzpomínkové akce se tam dnes zúčastní prezident Heinz Fischer a španělský premiér José Luis Zapatero.

Také Německo dnes oslavuje konec války, která ho stála milióny lidských životů a devastaci země. Spolková reúpublika se hlásí k odpovědnosti za válečné hrůzy nacismu, nikoliv vině. Němečtí politici současně troubí do útoku proti projevům neonacismu. Berlín dnes čekají velké oslavy v centru města, současně ale také napětí. Neonacisté chystají provokativní pochody a jejich odpůrci proti akce. Dojde zřejmě ke střetům obou táborů. "Máme posily z ostatních spolkových zemí a spolkové ostrahy hranic. Ta má ještě tisícovku spolupracovníků v městské dopravě, jejichž cílem je zabránit střetům pravých a levých radikálů," říká berlínský senátor vnitra Körting. 60. výročí si připomenou také poslanci Bundestagu a členové Spolkové rady, před nimiž vystoupí spolkový prezident Köhler.

spojenecké vlajky | Foto: Jan Rosenauer

Oslavy konce války dnes vyvrcholily také v Paříži. Ceremonie pod vedením prezidenta Jacquese Chiraka se zúčastnilo 400 mladých lidí nejen z někdejších spojeneckých států včetně České republiky, ale i z Německa a Itálie. Slavnosti se nemohl zúčastnit premiér Jean-Pierre Raffarin, který musel být v sobotu večer operován. Dnešní francouzské oslavy byly skromnější než loni k 60. výročí spojenecké invaze v Normandii, díky které byla většina francouzského území osvobozena už dlouho před květnem 1945.

Česko, Slovensko, Maďarsko a Polsko ve společném kulturním projektu Kvarteto oslaví v Bratislavě první výročí vstupu do Evropské unie a zároveň si připomenuly 60. výročí konce druhé světové války. V programu se představí země visegrádské čtyřky prostřednictvím filmu, hudby a výtvarného umění. Celý projekt dnes zahájí diskuse věnovaná vývoji, událostem a změnám po roku 1945.

Více k tématu najdete na speciálním webu Českého rozhlasu - Druhá světová válka.

Čtyři dny bitvy o Český rozhlas

Marek Janáč, Milan Kopp, Marián Vojtek, Pavel Otto, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme