Evropa si připomíná 60. výročí konce 2. světové války

V Praze v neděli vyvrcholily oslavy slavnostním defilé na Letenské pláni, rekonstrukcí bitvy o barikády v Braníku a koncertem na Hradčanech. Prezident Václav Klaus na Pražském hradě jmenoval tři nové generály - Jana Ďuricu, Jaroslava Kociána a Miroslava Krejčíka. Oslavy osvobození pokračovaly také v Plzni historickou bojovou ukázkou osvobození města.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vyznavači vojenské historie na T-34 | Foto: ČTK

Prezident Václav Klaus na Pražském hradě jmenoval tři nové generály - Jana Ďuricu, Jaroslava Kociána a Miroslava Krejčíka. Ceremonie povyšování do generálských hodností se 8. května koná každoročně, letos byla podtržena kulatým 60-tým výročím konce druhé světové války. Klaus včera jmenoval do generálských hodností také šest veteránů, kteří se účastnili bojů za osvobození Československa v letech 1939 až 1945. Další tři povýšil in memoriam.

V sobotu večer se ve Španělském sále Pražského hradu sešli státníci a zástupci druhého a třetího odboje. Politikové přenesli projevy. Jako první z politické reprezentace České republiky se svým projevem vystoupil prezident Václav Klaus. Hned v úvodu připomněl: "Je známou historickou pravdou, že brutální nacistický útok začal u nás, a že to byla opět naše země, kde padly poslední výstřely." 2. světovou válku prezident označil za tragické a zároveň heroické období, kdy svět se spojil v úsilí porazit nacismus. Úkolem dneška podle hlavy státu je například bránit historickou pravdu a jasně pojmenovávat příčiny války a zločiny, které se tehdy odehrávaly. "O občanskou svobodu a demokracii, musíme usilovat každý den," připomněl Václav Klaus.

Asi deset tisíc lidí včera přišlo k budově Českého rozhlasu v Praze. Přitáhla je rekonstrukce bitvy o rozhlas, která se odehrála 5. května 1945. Zájemci byli z téměř celé republiky. Více se dočtete ZDE.

V Moskvě se setkají hlavy členských zemí Společenství nezávislých států. V berlínském Německo-ruském muzeu, kde byla před 60 lety podepsána kapitulace, je připraven kulturní pořad. Sto tisíc svíček na památku obětí války se večer rozhořelo v v bývalém koncentračním táboře Mauthausen v Rakousku. Vzpomínkové akce se tam dnes zúčastní prezident Heinz Fischer a španělský premiér José Luis Zapatero.

Také Německo dnes oslavuje konec války, která ho stála milióny lidských životů a devastaci země. Spolková reúpublika se hlásí k odpovědnosti za válečné hrůzy nacismu, nikoliv vině. Němečtí politici současně troubí do útoku proti projevům neonacismu. Berlín dnes čekají velké oslavy v centru města, současně ale také napětí. Neonacisté chystají provokativní pochody a jejich odpůrci proti akce. Dojde zřejmě ke střetům obou táborů. "Máme posily z ostatních spolkových zemí a spolkové ostrahy hranic. Ta má ještě tisícovku spolupracovníků v městské dopravě, jejichž cílem je zabránit střetům pravých a levých radikálů," říká berlínský senátor vnitra Körting. 60. výročí si připomenou také poslanci Bundestagu a členové Spolkové rady, před nimiž vystoupí spolkový prezident Köhler.

spojenecké vlajky | Foto: Jan Rosenauer

Oslavy konce války dnes vyvrcholily také v Paříži. Ceremonie pod vedením prezidenta Jacquese Chiraka se zúčastnilo 400 mladých lidí nejen z někdejších spojeneckých států včetně České republiky, ale i z Německa a Itálie. Slavnosti se nemohl zúčastnit premiér Jean-Pierre Raffarin, který musel být v sobotu večer operován. Dnešní francouzské oslavy byly skromnější než loni k 60. výročí spojenecké invaze v Normandii, díky které byla většina francouzského území osvobozena už dlouho před květnem 1945.

Česko, Slovensko, Maďarsko a Polsko ve společném kulturním projektu Kvarteto oslaví v Bratislavě první výročí vstupu do Evropské unie a zároveň si připomenuly 60. výročí konce druhé světové války. V programu se představí země visegrádské čtyřky prostřednictvím filmu, hudby a výtvarného umění. Celý projekt dnes zahájí diskuse věnovaná vývoji, událostem a změnám po roku 1945.

Více k tématu najdete na speciálním webu Českého rozhlasu - Druhá světová válka.

Čtyři dny bitvy o Český rozhlas

Marek Janáč, Milan Kopp, Marián Vojtek, Pavel Otto, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme