Evropa uctila oběti tsunami třemi minutami ticha

Pětadvacet zemí Evropské unie dnes v poledne uctilo památku obětí přírodní katastrofy v jihovýchodní Asii. Od Stockholmu až po Řím si lidé třemi minutami ticha připomněli desetitisíce těch, kteří nepřežili jedno z nejničivějších zemětřesení a následné vlny tsunami. Vzpomínka patřila rovněž milionům přeživším, jimž řádění přírodního živlu 26. prosince zničilo život. Dnešek vyhlásila dnem smutku také Česká republika.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

evropské vlajky na půl žerdi

evropské vlajky na půl žerdi | Foto: AFP

Tři minuty ticha se držely z iniciativy předsedající země Evropské unie, Lucemburska. Tichá vzpomínka je projevem "solidarity a zármutku nad oběťmi katastrofy", prohlásil mluvčí Evropské komise.

Také česká vláda vyzvala občany, aby ve 12 hodin drželi tři minuty ticha. Na úřadech visely vlajky na půl žerdi, zvonily zvony, rozezněly se také sirény, které však měly na dnešní poledne naplánovánu pravidelnou zkoušku.

V ulicích měst se akce nijak podstatně neprojevila. Například v centru Prahy znění sirén za oběti neštěstí téměř nikoho nezaujalo. Na Václavském v náměstí proudily davy cizinců, kteří vesměs o akci nevěděli. Podobně tomu bylo i v dalších městech, třeba v Plzni, Českých Budějovicích a v Brně.

V Hradci Králové v poledne na minutu zastavily všechny autobusy a trolejbusy. Na krátkou dobu byl přerušen provoz hromadné dopravy také v Ústí nad Labem. V Olomouci uctili památku mrtvých i hasiči. Před centrální budovu požární stanice vyjeli s výjezdovou technikou se zapnutými majáky.

V některých zemích přerušily na tři minuty své vysílání i rozhlasové a televizní stanice. Česká televize a Nova odvysílaly spot připomínající katastrofu s čísly kont na pomoc postiženým. Připojil se i Český rozhlas, celoplošné i regionální stanice odvysílaly před polednem střihový dokument a ve 12 hodin se na 20 vteřin odmlčely.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vzpomínkový dokument o katastrofě v jihovýchodní Asii

Nejinak tomu bylo i u našich německých sousedů. Například v Německu byl přerušen oblíbený program ARD Bufet, na druhém veřejnoprávním kanálu ZDF se odmlčel zpravodajský deník. Oběti asijské katastrofy uctily i soukromé kanály RTL a SAT 1.

Čtyři členové Evropské komise, předseda Evropského parlamentu Josep Borrell, šéfové hlavních poslaneckých klubů a velvyslanci řady členských států i zástupci belgické vlády stanuli v první řadě shromáždění na Schumannově náměstí uprostřed "evropské čtvrti" Bruselu. Z Čechů byli přítomni velvyslanec při EU Jan Kohout a europoslanec Josef Zieleniec.

Tři minuty ticha držely veřejné orgány většiny členských států Evropské unie. K akci se nepřidalo pouze Dánsko, které už uctilo památku obětí minutami ticha v neděli. Všude byly vlajky spuštěny na půl žerdi, mnohde se zastavila doprava. V Bruselu krátce zastavily městské autobusy i tramvaje.

Zemětřesení a vlny tsunami v oblasti Indického oceánu si vyžádaly životy více než 150.000 lidí. Je mezi nimi i 10.000 zahraničních turistů, převážně z Evropy. Do úterního večera zůstávala potvrzena jedna česká oběť, u dalších sedmi ale nadále panují silné obavy, že zemětřesení nepřežili.

Naděžda Hávová, Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme