Evropané by se měli o svou bezpečnost starat sami, kritizoval americký ministr obrany

Evropané nejsou ochotni přispívat na svou vlastní bezpečnost. Vojenské výdaje drtivé většiny evropských zemí jsou nedostatečné a obrana Evropy spočívá na Američanech. Takto ostře kritizoval evropské členy Severoatlantické aliance americký ministr obrany Robert Gates na pražské konferenci u příležitosti 20 let zániku Varšavské smlouvy, tedy vojenské aliance zemí bývalého Východního bloku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr obrany Robert Gates.JPG | Foto: Reuters

V pražském Černínském paláci se mluvilo o tom, že ani po tolika letech pádu sovětského impéria není naše bezpečnost samozřejmostí. Hovořili tak lidé, kteří byli před 20 lety klíčovými protagonisty tehdejších událostí, mezi nimi i pozdější britský ministr obrany Malcolm Rifkind. Evropa se podle něj musí probrat, jinak nemá Severoatlantická aliance budoucnost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na konferenci v černínském paláci se hovořilo o obraně Evropy.mp3

„Americký závazek vůči Evropě už beztak slábne. Spojené státy se musejí soustředit na Čínu a Dálný východ. Navíc samozřejmě vnímají, že Evropa si může dovolit bránit se sama", říká Rifkind. A dodává: „Proč by Američané měli utrácet obrovské peníze za obranu někoho, kdo není ochoten sám dostatečně přispět?"

Rifkind samozřejmě ví o těžké dluhové krizi v eurozóně. Ta ale podle něj nemůže být výmluvou. Dostatečné výdaje na obranu jsou totiž potřebné do budoucna, kdy by se hospodářská situace snad už měla stabilizovat. Volání po zvětšení vojenských výdajů není podle svých zastánců žádným militaristickým štvaním.

Podcenění by se mohlo nevyplatit

Jde jen o to, že podcenění obrany by se nám jednou mohlo těžce nevyplatit. Ne každý si ale nutně myslí, že základem evropské obrany musí být NATO. Bývalý francouzský ministr obrany Jean-Pierre Chevenement připomíná, že před 20 lety se uvažovalo nejen o zániku Varšavské smlouvy, ale i Severoatlantické aliance.

„Evropané nechtěli vytvořit svůj vlastní obranný systém", říká s určitou lítostí v hlase Chevenement. Základem bezpečnosti se tak stalo NATO. A jak připomíná bývalý francouzský ministr, byly to hlavně země střední a východní Evropy, pro které se vazba na Spojené státy brzy stala zásadně důležitá.

Ondřej Houska, Petra Kotvová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme