Evropě se podle Teličky nedaří nastolit patřičnou důvěru

Vláda Petra Nečase chce další informace předtím, než rozhodne o tom, zda Česká republika poskytne desítky miliard korun z devizových rezerv na pomoc eurozóně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Telička | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

S takovým závěrem skončilo včerejší jednání kabinetu. Tyto peníze by měly jít přes Mezinárodní měnový fond. Koaliční strany nejsou v názoru na poskytnutí půjčky jednotné. TOP 09 je spíš pro, ODS a Věci veřejné spíše proti.

Bývalý český eurokomisař, konzultant Pavel Telička v Ozvěnách dne poznamenal, že nezná detailně důvody, které vládu vedly k odložení rozhodnutí. „Podstatnější, než odložení, jsou právě ty důvody.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalý český eurokomisař, konzultant Pavel Telička v Ozvěnách dne

„Pokud by si vláda brala čas, aby premiér nebo další pověřená osoba vedl jednání na vysoké úrovni k tomu, aby nastolil skutečně podstatné otázky, kterými ne nutně ta půjčka sama o sobě je, tak pak si myslím, že toto rozhodnutí je rozumné a správné.“

ČTĚTE TAKÉ: Půjčit MMF může být pro země eurozóny výhodnější než pro Česko

„Pokud je důvodem že vláda chce informace v podobě ekonomických analýz, pak si myslím, že je to možná rozhodnutí méně rozumné,“ uvedl Telička, protože dopady jsou už více méně známé.

Nechápat půjčku izolovaně

„Koncentrace českých politických špiček na otázku půjčky, možná není koncentrací nejlepší. Protože to je opatření, které samo o sobě bez provázání s ostatními opatřeními, navíc v té výši, ve které bylo odsouhlaseno, nic zásadně pozitivního nepřinese. Stačí se podívat na akciové trhy posledních dnů,“připomněl Telička.

„Obávám se, že vydělování půjčky jako jednoho a klíčového opatření, není správné.“ Podle Teličky se politikům na eurosummitu nepodařilo přesvědčit ekonomické subjekty a akciové trhy, že opatření jsou rázná a dostatečně konzistentní.

„Nepodařilo se nastolit patřičnou míru důvěry, řešit aktuální problémy. To, co vlastně řekl summit je spíše pohled do budoucna, jak zabránit dalším problémům a zadlužení. Ale ten dluh je tady. Ono hoří nyní, ale zabýváme se protipožárními směrnicemi v budoucnu.“

„Mezinárodnímu měnovému fondu bych věřil. Je půjčka, která nás nezadlužuje, opak je pravdou,“ konstatoval Pavel Telička v Ozvěnách dne.

Milan Kopp, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme