Evropou se šíří neléčitelná nákaza koní

Evropou se šíří nebezpečná a prakticky neléčitelná nákaza koní. Jde o infekční chudokrevnost, kterou způsobuje lentivirus. Ten je příbuzný lidskému viru HIV. Letos se onemocnění objevilo v Irsku a Německu, loni ve Francii. Existuje reálné nebezpeční zavlečení nemoci do Česka a zvyšuje se s rostoucím mezinárodním pohybem koní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koně táhnou soudek | Foto: Marián Vojtek

Jak upřesnil mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben, nemoc vyvolává snížení imunity, kdy mohou postižení koně podlehnout i jinak banálním nemocem. Inkubační doba je jeden až tři týdny, ale může se protáhnout až na tři měsíce.

Přenáší se buď kontaktem nebo z matky na mládě anebo prostřednictvím nečistých veterinárních nástrojů či bodavým hmyzem. Zákeřnost této nemoci spočívá v tom, že je prakticky neléčitelná.

"Bezprostřední ohrožení by nemělo být, protože když chceme koně převážet mimo kraj nebo se zúčastnit nějakých hromadných akcí, tak by mělo být potvrzení o negativním výsledku sérologického vyšetření zapsáno v průkazu dotyčného koně," řekl mluvčí.

Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme