Premiér Babiš je ve střetu zájmů, Evropská komise předložila dopis k finální verzi auditu europoslancům

Závěry auditu Evropské komise týkající se českého premiéra Andreje Babiše (ANO) potvrzují jeho střet zájmů. Český překlad konečné verze zprávy ohledně dotací ze strukturálních fondů pro holding Agrofert by Brusel měl zaslat do Česka v lednu. Začne tak běžet tříměsíční lhůta na odpověď. Po novém roce by mělo být jasno i o souběžném auditu ohledně čerpání zemědělských dotací.

Praha (Aktualizováno: 18:51 30. 11. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš (ANO)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zástupci Evropské komise to europoslancům řekli na pondělním uzavřeném jednání Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu. 

„Nevím, co potvrdila Evropská komise. My se řídíme českými zákony a ty o střetu zájmů v tomto případě nic neříkají. To znamená, že nemůžeme jednat jinak než podle českých zákonů. A tam podle našeho názoru jednáme zcela v souladu s nimi,“ reagoval na zprávu během tiskové konference po jednání vlády vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).

Zprávy o tom, že auditoři i po komunikaci komise s českými úřady trvají na předběžných závěrech o střetu zájmů, informoval iROZHLAS.cz 12. listopadu. 

‚Hra na schovávanou s Evropskou komisí.‘ Poslanci a organizace reagují na dopis z Bruselu o střetu zájmů

Číst článek

Babiš jakýkoli konflikt zájmů popírá a ministerstvo pro místní rozvoj se komisi dlouhodobě snaží přesvědčit o tom, že problémy vyřešil převedením Agrofertu do svěřenských fondů.

„Ohledně stanoviska Evropské komise se budete muset obrátit na ministerstvo pro místní rozvoj. Já žádné stanovisko neobdržel a ani neznám jeho obsah. Se mnou za celou dobu nikdo nejednal! Co se týká akcií Agrofertu, tak ty jsem převedl v důsledku Lex Babiš v únoru 2017 do svěřenských fondů a od té doby s nimi nedisponuji, Agrofert neovládám ani neřídím. Proto dlouhodobě a opakovaně tvrdím, že střet zájmů nemám a ani mít nemůžu,“ napsal Babiš ČTK.

„Komise potvrdila, že v lednu dorazí zpráva, které obecně potvrzuje to, co už zaznělo v českých médiích, tedy že Andrej Babiš ve střetu zájmů jednoznačně je. To znamená, že dokud je premiérem, nemohou firmy ve skupině Agrofert čerpat investiční dotace,“ uvedl europoslanec Tomáš Zdechovský z KDU-ČSL.

Průtahy a nejasnosti

Zatím poslední posudek auditorů do České republiky dorazil v říjnu, ovšem pouze v angličtině. Bez českého překladu se tak na něj zatím lhůta na odpověď nevztahuje. Jde o dopis s dvousetstránkovou přílohou, který navazuje na audit čerpání dotací ze strukturálních fondů a fondu soudržnosti. Evropská komise už loni v prosinci na dotaz Radiožurnálu potvrdila, že závěry auditu jsou již konečné.

Europoslanec Mikuláš Peksa z Pirátů si proto stěžuje na nejasnosti a průtahy ze strany Evropské komise. „Obecně podle mého názoru panuje shoda, že časová posloupnost v krocích Evropské komise je velice nejasná. Doufám, že komise teď konečně uznala, že jde o problém, a že nás v následujících dnech vybaví stručným a přehledným schématem, jak bude auditní řízení dále probíhat,“ dodal Peksa.

Ping-pong s Bruselem kvůli dotacím pro Agrofert pokračuje, chce další prověrky, říká reportérka

Číst článek

V první polovině příštího roku by mělo být jasno také v druhém, tedy zemědělském auditu. Podle Tomáše Zdechovského stále platí, že by konečnou verzi auditní zprávy měla Evropské komise do České republiky poslat na přelomu února a března. Český překlad, od kterého se pak budou odvíjet lhůty, by měl být k dispozici nejdříve v květnu.

Česko uspělo s námitkou

V dopise, na jehož překlad ministerstvo pro místní rozvoj zatím čeká, Evropská komise stále trvá na tom, že premiér Andrej Babiš i přes svěřenské fondy stále ovládá holding Agrofert a porušuje tak českou i evropskou legislativu. Evropská komise v dopisu připomíná, že se Babiš navzdory střetu zájmů nadále osobně podílí na implementaci rozpočtu EU v Česku.

Jak ale server iROZHLAS.cz upozornil už dříve, Evropská komise vyslyšela českou připomínku týkající se rozhodného období pro posuzování čerpání dotací. Původně dospěla k závěru, že byly Agrofertu neoprávněně přiděleny všechny dotace přiznané od 7. února 2017. V říjnovém dopise datum posouvá až na dotace přidělené po 1. září 2017, vyplývá to totiž z nálezu Ústavního soudu.

„Komise proto dospěla k závěru, že řídící orgány programů spolufinancovaných Evropskou unií v České republice nesmějí od tohoto data vybírat a poskytovat veřejné dotace firmám ze skupiny Agrofert,“ uvádí dále dokument.

ČASOVÁ OSA

  • Únor 2017 – Andrej Babiš (ANO) coby tehdejší ministr financí vkládá holding Agrofert do svěřenských fondů
  • Květen 2017 – Andrej Babiš končí ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD) coby ministr financí
  • Září 2017 – Zákon o střetu zájmů začíná být účinný
  • Prosinec 2017 – Andrej Babiš se stává premiérem menšinové vlády s ČSSD
  • Srpen 2018 – Začíná platit přísnější evropské nařízení o střetu zájmů
  • Listopad 2018 – Evropská komise se začíná z podnětu Pirátů a protikorupční organizace Transparency International zabývat možným střetem zájmů Babiše kvůli eurodotacím pro Agrofert
  • Prosinec 2018 - Andrej Babiš píše tehdejšímu eurokomisaři pro rozpočet Güntheru Oettingerovi, že bude na vládě chodit při projednávání eurodotací z preventivních důvodů za dveře
  • Leden 2019 – V Česku probíhá auditní mise Evropské komise, která kontroluje dotace pro Agrofert
  • Červen 2019 – Evropská komise posílá do Česka předběžnou auditní zprávu, ve které konstatuje střet zájmů
  • Srpen 2019 – Česko rozporuje předběžnou auditní zprávu
  • Prosinec 2019 – Brusel posílá do Prahy konečné závěry prověrky, opět konstatoval střet zájmů
  • Květen 2020 – Česko reaguje na finální závěry Evropské komise
  • Říjen 2020 – Brusel v reakci kritizuje, že Česko Babišův střet zájmů dostatečně neřeší

vid, kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme