Střet zájmů se neprokázal, platby Agrofertu jsme zastavili z respektu k Bruselu, řekl šéf státního fondu

My jsme ke střetu zájmů nedospěli, pozastavení plateb je jen z respektu k Evropské komisi. Alespoň tak mluvil po jednání senátní komise k návrhům předběžných auditních zpráv, které se týkají premiéra Andreje Babiše (ANO) a vyplácení unijních dotací, šéf Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) Martin Šebestyán. Odpověď do Bruselu chce podle svých slov odeslat v první půlce záři.

Praha (Aktualizováno: 11:57 15. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf Státního zemědělského intervenčního fondu Martin Šebestyán | Foto: Petr Hloušek / Právo | Zdroj: Profimedia

„Z pohledu fondu jsme nedospěli k prokázání střetu zájmů, ale s respektem k názoru Evropské komise jsme pozastavili platby, jak jsme informovali a celou záležitost dále řešíme,“ řekl po jednání senátní komise na půdě horní komory ředitel zemědělského fondu Martin Šebestyán. 

Agrofert získal loni na dotacích téměř 1,8 miliardy korun, o 165 milionů méně než v roce 2017

Číst článek

Ve stejném duchu mluvil také před senátory, a to na dotaz zákonodárce Lukáše Wagenknechta (za Piráty). Ten se Šebestyána ptal konkrétně na to, jakou fond k celé věci zastává pozici.

„Nemyslím si, že bychom tuto debatu měli veřejně vést předtím, než ji povedu za náš úřad s DG AGRI (unijní generální ředitelství pro zemědělství, pozn. red.),“ uvedl Šebestyán.

Žádost o zveřejnění

Čas na odpověď na předběžné auditní závěry, které střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše (ANO) konstatují, má zemědělský fond do 20. září. Reakci chce Šebestyán podle svých slov do Bruselu odeslat v první polovině září. „Pokud se nedohodneme s generálním ředitelstvím pro zemědělství jinak, tak naši odpověď zveřejňovat nebudeme,“ doplnil.

Senátní komise dosud znění obou předběžných závěrů auditních zpráv nemá. České úřady je odmítly vydat s tím, že jsou pro veřejnost utajené. Předseda komise Zděněk Nytra (za ODS) nejdříve požádal Evropskou komisi, aby udělila ministerstvům souhlas se zveřejněním. Nyní se rozhodl, že o vydání zpráv požádá přímo Evropskou komisi.

„My jsme požádali asi formálně špatně komisi o to, ať poskytne souhlas jednotlivým ministerstvům. Na to jsme nedostali odpověď. Ale nějakou analýzou právních předpisů jsme přišli na to, že je to asi špatně. A dnes to i ředitel Státního zemědělského fondu potvrdil, že lepší bude, když tu žádost přímo vyspecifikujeme na Evropskou komisi, aby nám ty zprávy poskytla,“ řekl po jednání.

Šetření Senátu

V Senátu ve čtvrtek opět zasedla senátní komise k návrhům předběžných auditních zpráv Evropské komise, které se týkají předsedy vlády a vyplácení unijních dotací do českého zemědělství.

Komise si přizvala zástupce ministerstva financí, ministerstva pro místní rozvoj a ministerstva zemědělství. Přizvaný prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala se z jednání omluvil a dorazí až v září.

Komise už dříve vyzvala uvedená ministerstva, aby jí předběžné zprávy dodala. Ministerstva to ale odmítla a senátoři to posléze označili za pohrdání Senátem.

Na svém posledním jednání koncem července se komise dohodla, že se chce zabývat jak případným Babišovým střetem zájmů, tak jednotlivými dotačními programy a projekty, které jsou v předběžné auditní zprávě zmíněny.

Babiš je podle návrhu auditní zprávy, kterou zveřejnila média, kvůli vyplácení dotací ve střetu zájmů, má stále vliv na svou bývalou firmu Agrofert a jako premiér také na použití peněz EU. Premiér to opakovaně odmítá, návrh auditu nepovažuje za seriózní.

Tereza Čemusová, kno, hav Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme