‚Hra na schovávanou s Evropskou komisí.‘ Poslanci a organizace reagují na dopis z Bruselu o střetu zájmů

  • Premiér Andrej Babiš (ANO) podle Evropské komise stále ovládá holding Agrofert a porušuje tak českou i evropskou legislativu. Píšou to auditoři Evropské komise v dopise ministerstvu pro místní rozvoj, ze kterého cituje iROZHLAS.
  • Na odpověď Bruselu reaguje opozice a například i organizace Transparency International. „Česká vláda jen hledá výmluvy. Doufám, že po firmách, které jsou jakoby uklizeny ve svěřenských fondech, bude Česko vymáhat náhradu,” vyjádřil se předseda Pirátů Ivan Bartoš.
  • „Vyzývám vládu a příslušné složky státu, aby s okamžitou platností zastavily vyplácení všech dotací firmám ve vlastnictví předsedy vlády Andreje Babiše a také aby v souladu se zákonem o střetu zájmů vylučovaly společnosti ve vlastnictví Andreje Babiše z tendrů na veřejné zakázky,“ reaguje europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš na tiskové konferenci k novému stavebnímu zákonu. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Za tři roky jsme se dostali jen do pozice, kdy česká vláda hledá výmluvy a dopisuje si s Evropskou komisí. Úřady pod správou ANO v jednotlivých resortech si hrají na schovávanou před Evropskou komisí a ve finále to odnesou finance našich občanů,“ reagoval na závěry šetření Evropské komise Ivan Bartoš (Piráti) pro server iROZHLAS. „Vyjednávací pozice Česka v Evropské unii není růžová,“ dodává.

Chodit za dveře nestačí. Brusel kritizuje Česko, že neřeší Babišův střet zájmů. Žádá zastavení dotací

Číst článek

„Je to tristní, doufám, že se k tomu Andrej Babiš postaví. A doufám, že po firmách, které jsou jakoby uklizeny ve svěřenských fondech, bude Česká republika vymáhat náhradu,“ vyjádřil se předseda Pirátů.

Tygr v masně

Miroslav Kalousek (TOP 09) českého premiéra přirovnal k tygrovi v masně. „Princip obrany proti konfliktu zájmů nespočívá v důkazech. Spočívá v zásadě, že tygr se do masny nepouští,“ napsal na twitteru.

Nezisková organizace Transparency International považuje reakci Evropské komise za svůj úspěch. „Po dvou letech se zdá, že jsme vybojovali klíčovou právní bitvu. Evropská komise na základě našeho podnětu začala prošetřovat střet zájmů Andreje Babiše. Teď ve svém dopise, směřovaném českým institucím, naše podezření potvrzuje,“ píše v příspěvku na facebooku organizace.

„Čeká nás, jako občany ČR, bitva druhá, aby Andrej Babiš svůj střet zájmů vyřešil a neohrožoval zájmy českých občanů. Držíme si palce,“ dodává Transparency.

Evropská komise správně konstatovala střet zájmů a premiér bohužel pokračuje v naší celoevropské ostudě,“ napsala na twitter v reakci předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Andrej Babiš své firmy na oko vložil do svěřenského fondu, ale přizpůsobuje jim legislativu, tiskne v nich vládní dokumenty a vezme si je zpět i s miliardovými zisky.

Evropská komise proto správně konstatovala střet zájmů a premiér bohužel pokračuje v naší celoevropské ostudě.

11:39 – 12. 11. 2020

39 1200

„Jestliže český premiér Andrej Babiš stále nevidí střet zájmů, když na jedné straně pobírá dotace a na straně druhé rozhoduje o jejich vyplácení, musí reagovat státní orgány a postupovat v souladu se zákony. Vyzývám proto vládu a příslušné složky státu, aby s okamžitou platností zastavily vyplácení všech dotací firmám ve vlastnictví předsedy vlády Andreje Babiše a také aby v souladu se zákonem o střetu zájmů vylučovaly společnosti ve vlastnictví Andreje Babiše z tendrů na veřejné zakázky,“ uvedla pro iROZHLAS europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS).

„V době, kdy je potřeba získat každou korunu do státního rozpočtu, abychom mohli zajistit kvalitní vzdělání, stavět silnice nebo vyplácet důchody, je nutné, aby české úřady nebyly slepé a začaly toto zjevné vyplácení dotací v rozporu s českým zákonem a evropským nařízením řešit,“ dodala europoslankyně.

Farský: Řešením jsou volby

„Dopis potvrdil něco, co je dlouhodobě jasné. Jasné to není jen úřadům, které ovládá hnutí ANO,“ vyjádřil se pro redakci první místopředseda hnutí STAN Jan Farský. „Dokud si bude Andrej Babiš obsazovat státní správu, a dokud bude svůj střet zájmů maximálně realizovat ve svůj prospěch, jsou řešním volby,“ myslí si.

Naši pozici v Evropské unii nový vývoj v kauze podle Farského výrazně nezmění. „Jim je situace dost jasná. Až mě překvapilo, jak razantní v citovaných částech dopisu jsou. Premiér má v mnoha případech možnost vetovat různá rozhodnutí, a to myslím, že premiér Babiš často využívá k posílení své pozice. Ten střet zájmů realizuje i na evropské úrovni,“ tvrdí.

Evropská komise nic nikomu nenařizuje. Pány smluv i situace jsou pořád členské státy, říká právník

Číst článek

Hnutí STAN má v plánu tlačit na vládu, aby táhnoucí se kauzu vyřešila. „Rád dělám věci, které nejsou zbytečné. Tahle vláda je čistě v rukou Andreje Babiše. Samozřejmě zatlačíme, ale výsledek od toho žádný nečekám,“ uzavírá Farský.

Babiš: Nejsem ve střetu zájmů

Andrej Babiš podle vyjádření pro server iROZHLAS.cz odpověď Bruselu neviděl. „Agrofert neovládám ani neřídím. Proto dlouhodobě a opakovaně tvrdím, že střet zájmů nemám a kvůli údajnému střetu zájmů nebude Česká republika vracet žádné peníze,“ napsal premiér.

Opět také zdůraznil, že akcie holdingu převedl v důsledku zákona o střetu zájmů – označovaného jako lex Babiš – v únoru 2017 do svěřenských fondů. „Od té doby s nimi nedisponuji,“ tvrdí.

Vít Svoboda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme