Česko požádalo o smírčí řízení. Za chyby v dotacích pro zemědělce mu hrozí pokuta 1,16 miliardy

České úřady požádaly o smírčí řízení kvůli sankci za chyby v zemědělských dotacích. Žádost podaly minulý týden prostřednictvím českých diplomatů v Bruselu, zjistil server iROZHLAS.cz. Evropská komise chce totiž vrátit 1,16 miliardy korun. Pokuta vychází z auditního šetření, které proběhlo před třemi lety. Česko podle unijních auditorů nedostatečně kontrolovalo, zda evropské peníze čerpají skutečně zemědělci.

Tento článek je více než rok starý.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní zemědělský intervenční fond požádal evropské úřady o smírčí řízení

Státní zemědělský intervenční fond požádal evropské úřady o smírčí řízení | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Česká republika podala minulý týden prostřednictvím Stálého zastoupení ČR při Evropské unii žádost o smírčí řízení. Jedná se o postup, který má k dispozici členská země, pokud nesouhlasí s výsledky auditního šetření, které Evropská komise uvede ve své závěrečné zprávě,“ uvedl pro iROZHLAS.cz mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Brusel požaduje vrátit 1,16 miliardy kvůli chybám v zemědělských dotacích. Česko chce smírčí řízení

Číst článek

Česko podle Bílého také splnilo obě podmínky, které jsou pro vyvolání smírčího řízení potřeba. „Je to podmíněno určitou minimální výší částky, kterou Evropská komise navrhne k vyloučení z financování, a dále odůvodněním žádosti, to znamená argumentací, v čem se členská země neztotožňuje se závěry Evropské komise,“ dodal.

Evropská komise Česku vyměřila sankci po auditním šetření, které u nás proběhlo v září 2017. Brusel tehdy prověřoval, jestli české úřady kontrolují, zda dotace čerpají skutečně zemědělci. V té době totiž platil institut aktivního zemědělce. Podle něho mohli unijní podporu čerpat pouze žadatelé, kteří se skutečně živili zemědělskou činností.

Tuzemské úřady se však dostaly s Evropskou komisí do sporu o výklad tohoto institutu. Ta později vyměřila pokutu ve výši 7,5 miliardy korun. V roce 2018 na to upozornily Hospodářské noviny. K aktuální sankci došli zástupci Bruselu po bilaterálním jednání s českou stranou, finální částku se tak podařilo o více než šest miliard snížit.

Rychlé řešení

Smírčí řízení trvá čtyři měsíce, během nich se smírčí orgán – nezávislý na Evropské komisi a složený z pěti odborníků nominovaných z různých členských států – snaží najít kompromisní řešení. Pokud se mu to nepodaří, má se za to, že řízení není úspěšné.

Časová osa

  • Září 2017 – Auditní šetření Evropské komise na českých úřadech kvůli nedostatečné kontrole příjemců unijních dotací
  • Prosinec 2018 – Bilaterální jednání českých úředníků se zástupci Evropské komise ohledně připomínek k předběžným závěrům
  • Červenec 2019 – Česku končí lhůta na zaslání doplňujících materiálů, o které Evropská komise požádala
  • Prosinec 2019 – Finální rozhodnutí o částce, kterou má Česko vracet do unijního rozpočtu
  • Leden 2020 – Česko požádalo o smírčí řízení

„Smírčí orgán provádí svá šetření co nejméně formálně a co nejrychleji výhradně na základě dokladů dostupných Evropské komisi v okamžiku sdělení jejích formálních závěrů po bilaterálním jednání,“ přiblížila Lenka Rezková, mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu, který evropské peníze rozděluje.

Po konci řízení má smírčí orgán měsíc na to, aby vypracoval svoje stanovisko a zaslal ho dotčeným úřadům. Evropská komise posléze vydá nová rozhodnutí o sankci, ve kterém může, ale nemusí závěry smírčího orgánu zohlednit.

„Následně by Evropská komise měla do šesti měsíců sdělit své závěry, případně si vyžádat další informace, nebo může provést dodatečný audit za účelem provedení nezbytných ověření,“ doplnila Rezková.

Podobný proces teď běží u auditního šetření, které se týká vyplácení zemědělských dotací pro holding Agrofert ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO). I v tomto případě si čeští úředníci vyžádali kvůli možnému střetu zájmů českého předsedy vlády na Bruselu bilaterální jednání. Proběhlo na konci ledna. Ministerstvo zemědělství se také nechalo už slyšet, že v případě potřeby požádá o smírčí řízení, případně se obrátí na evropský soudní dvůr.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme