,Personální vyškrabávání sudu‘ i ,silná žena‘. Čeští europoslanci reagují na výběr šéfky Evropské komise

Historicky první žena, navíc ze střední Evropy. Zatímco český premiér Andrej Babiš z hnutí ANO považuje výběr Ursuly von der Leyenové do čela Evropské komise za úspěch, čeští europoslanci nejsou v názoru na nynější německou ministryni obrany jednotní. Část z nich kritizuje fakt, že volba ignoruje výsledek květnových voleb do Evropského parlamentu.

Tento článek je více než rok starý.

reakce Praha (Aktualizováno: 21:50 2. 7. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanci Evropského parlamentu během jednání ve Štrasburku

Poslanci Evropského parlamentu během jednání ve Štrasburku | Foto: Vincent Kessler | Zdroj: Reuters

Zástupci členských států Evropské unie navrhli von der Leyenovou v úterý večer, a to po komplikovaných jednáních.

Babiš: Zabránili jsme prosazení spitzenkandidáta. Von der Leyenová je lepší volba než Timmermans

Číst článek

Novým šéfem unijní diplomacie má být španělský politik Josep Borrell a v čele Evropské centrální banky stane Francouzka a stávající výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová.

V balíku oznámených personálních řešení chybí jméno nového předsedy Evropského parlamentu, o kterém mají noví europoslanci hlasovat ve středu.

Český premiér Andrej Babiš z hnutí ANO rozhodnutí označil za úspěch s tím, že se Česku a visegrádské čtyřce podařilo zabránit výběru spitzenkandidáta.

Dodal, že doufá, že 21 českých europoslanců bude postupovat jednotně a návrh summitu podpoří.

Reakce z Bruselu

Server iROZHLAS.cz s žádostí o reakci oslovil zástupce Česka v Evropském parlamentu.

„Současné rozhodnutí vnímám jako kompromis, nicméně není šťastný i s ohledem do budoucna a na proceduru spitzenkandidátů. Nikdo nedohlídne, že volby za pět let nebudou o evropských tématech, ale budou speciálně o tématech místních, protože nikdo nebude chtít být spitzenkandidát (nominant vítězné strany na předsedu komise). Rada ukázala absolutně netransparentní proces, při kterém se hlavy států domluvily na rozdělení moci v rámci Evropské unie,“ řekl Tomáš Zdechovský z KDU-ČSL.

Poprvé v historii žena. Do čela Evropské komise míří německá ministryně obrany von der Leyenová

Číst článek

„Obávám se, že zásadním a hlavně potřebným změnám fungování Evropské unie nedojde. Důležitější pro členy Evropské rady bylo balancování pohlaví, země původu a politické frakce než program, který navržení kandidáti reprezentují,“ napsala v reakci pro iROZHLAS Veronika Vrecionová (ODS).

„Výsledek nectí výsledek Evropských voleb obejitím spitzenkandidátů, bude předmětem dalších vyjednávání, zdali takto zvolená Komise a za jakých podmínek získá naši důvěru,“ reagovala v SMS Markéta Gregorová (Piráti).

„Výsledek jednání je dobrý kompromis. Von der Leyenová je zkušená politička, patří k politikům, kteří znají potřeby států jako Česko. Věřím, že najdeme společnou řeč. Totéž nelze říct o F. Timmermansovi, proti jehož kandidatuře byly nejen země V4, ale i řada dalších států EU,“ uvedla pro iROZHLAS.cz Dita Charanzová (ANO).

„Jsem ráda, že se dosáhlo dohody před hlasováním o předsedovi Evropského parlamentu. Zároveň oceňuji, že jsou do vrcholných pozic navrhované dvě ženy. Minus vidím v geografickém rozložení,“ sdělila europoslankyně Radka Maxová (ANO). 

„Muži tak dlouho nasazovali na předsedu Evropské komise slabé nebo nevolitelné kandidáty, až došlo ke spiknutí žen, které zřejmě obsadí dvě nejdůležitější pozice (EK, ECB),“ míní Alexandr Vondra (ODS).

PROFILY: von der Leyenová, Michel, Borrell a Lagardeová. Kdo má usednout v čele Evropské unie?

Číst článek

„Zarazilo mne, že nejsou příliš reflektovány české zájmy. Pan Weber i Timmermans jsou velmi pozitivně naladěni ve vztahu ke členským zemím ze střední Evropy. Po dnešku to ale vypadá, že si posty rozdělily vlivné země. Mám pocit, že náš pan premiér měnil, měnil, až vyměnil. Náš region v tom obrovském handlu vyšel zkrátka,“ řekl pro server iROZHLAS Luděk Niedermayer, europoslanec zvolen za TOP 09 a STAN, místopředseda Hospodářského a měnového výboru.

„Je pozitivní, že se podařilo najít konsenzuální řešení a ukončit dlouho trvající diskuse na toto téma. Konečnou dohodu lze považovat za dobrý kompromis, byť drobnou vadou na kráse je absence zástupce našeho regionu. O to více důležité teď bude s nominovanými kandidáty hledat společnou řeč. Věřím ale, že s navrženou předsedkyní Evropské komise to půjde lepe než se zvažovaným kandidátem S&D Fransem Timmermansem,“ europoslanec za ANO Ondřej Kovařík.

Někteří čeští europoslanci už volbu komentovali na sociálních sítích.

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil na twitteru připomněl, že Ursula von der Leyenová je kandidátkou lidovecké frakce EPP, jejíž členem je i TOP 09. „Pevně věřím, že z programu Spojenců pro Evropu prosadíme maximum,“ napsal.

Podle europoslankyně za KSČM Kateřiny Konečné je výběr, pro nějž hlasovali zástupci všech členských zemí kromě Německa, „ignorováním výsledků voleb a parlamentu“.

Mikuláš Peksa (Piráti) považuje volbu za „personální vyškrábávání sudu“. Rovněž zkritizoval výběr kandidátů nesouvisle na výsledku květnových voleb do Evropské unie. „Nová komise bude muset předložit velice dobré programové prohlášení, aby získala europoslance na svou stranu při hlasování o důvěře,“ dodal pro iROZHLAS.cz.

Europoslankyně za KDU-ČSL Michaela Šojdrová Ursulu von der Leyenovou označila za „silnou ženu“.

Jan Zahradil z ODS zhodnotil pokus Evropského parlamentu převzít kontrolu nad Evropskou komisí prostřednictvím takzvaných spitzenkandidátů za neúspěšný. Zároveň doplnil, že ačkoliv byl jedním z nich (za frakci Evropských konzervativců a reformistů, ECR, pozn. red.), rozhodnutí rozumí. Evropská unie dle něj „není stát, nemá nadnárodní seznamy kandidátů a neměla by být tímto způsobem federalizovaná.“

          

Nela Krawiecová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme