Na škody po kůrovci vyplatí ministerstvo zemědělství 1,5 miliardy. Schválila to Evropská komise

Evropská komise se rozhodla schválit rámcový program českého ministerstva zemědělství, který řeší náhrady škod způsobených kůrovcem. Resort tak může vyplatit nestátním vlastníkům lesů 1,5 miliardy korun. Lesníci tak budou mít prostředky na obnovu zdravého lesního ekosystému a větší rozmanitosti lesního porostu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kácet se v parku bude pouze z důvodu bezpečnosti návštěvníků nebo ochranu sousedních lesů na okrajích parku | Foto: Daniela Pilařová | Zdroj: Český rozhlas

„Tyto prostředky pomohou vlastníkům obnovit poškozené lesy a včas provést veškerá opatření, která jsou nutná pro opětovné zalesnění a péči o porosty,“ vysvětluje ministr zemědělství Miroslav Toman.

„Posílí se tím půdoochranná funkce lesů i jejich schopnost zadržovat vodu. Podpora tak bude mít velmi pozitivní vliv na životní prostředí,“ dodává.

Peníze se budou vyplácet za nahodilé těžby v posledních třech měsících roku 2017 a také za rok 2018. Podpora je schválená do konce roku 2021. Ministerstvo ji bude vyplácet po schválení lesního zákona, který projedná sněmovna ve třetím čtení. Podle potřeby bude ministerstvo s vládou jednat i o uvolnění další miliardy korun na příští rok.

Resort zemědělství poskytuje vlastníkům lesů ale i podporu na hospodaření nebo zvýhodněné podpory lesnického fondu.

dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme