Resort zemědělství: Šetření Bruselu kvůli možnému střetu zájmů ministra Tomana skončilo bez sankce

Evropská komise ukončila prověřování ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD) kvůli možnému střetu zájmů bez sankce. Česká republika podle mluvčího resortu Vojtěcha Bílého nebude muset vracet peníze za poskytnutí dotace pro firmu navázanou na ministrovu rodinu. Prověřování kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) a koncernu Agrofert nadále pokračuje.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 14:19 19. 3. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD)

Ministr zemědělství Miroslav Toman | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Tomanův možný střet zájmů se podle médií a opozice mohl týkat společnosti Agrotrade, který z 80 procent vlastní ministrův otec - Miroslav Toman starší.

Rozjel se nový audit dotací pro Agrofert či firmy exministra Milka. ‚Nebyl tam žádný podvod,‘ říká

Číst článek

„Ve formálním sdělení ze dne 23. února 2021 je bod auditního šetření Evropské komise k tvrzenému potenciálnímu střetu zájmů ministra zemědělství veden již jako uzavřený,“ sdělil mluvčí ministerstva.

„K uzavření tohoto bodu došlo po konání bilaterálního jednání a s přihlédnutím k dodatečným informacím, které byly Evropské komisi poskytnuty ze strany národních orgánů. Tento bod auditního šetření byl uzavřen bez návrhu udělení sankce ze strany Evropské komise,” uvedl Vojtěch Bílý.

Další informace podle něj úřad nemůže poskytnout, protože ostatní části prověřování jsou stále otevřené.

Zemědělský audit

Výše zmíněné prověřování je součástí takzvaného zemědělského auditu. Další část řeší ministerstvo pro místní rozvoj. Na začátku března odeslalo do Bruselu odpověď na dopis Evropské komise se závěrečnou auditní zprávou o tomto možném premiérově střetu zájmů. Obsah odpovědi i veškerá komunikace zůstávají v důvěrném režimu.

Evropská komise zaslala v listopadu 2019 českým úřadům konečnou auditní zprávu týkající se dotací z unijních fondů vyplácených Agrofertu. V předběžné auditní zprávě Evropské komise v nezemědělské části konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů, protože má stále vliv na Agrofert, přestože ho vložil do svěřenských fondů.

Česko by kvůli takovému hodnocení mohla vracet do unijního rozpočtu kolem 450 milionů korun.

Babiš možnost střetu zájmů odmítá a tvrdí, že Česká republika žádné peníze Bruselu vracet nebude. Podle několika europoslanců zástupci Evropské komise sdělili členům výboru Evropského parlamentu, že závěry auditu Evropské komise týkající se Babiše potvrzují jeho střet zájmů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme