Babiš tvrdí, že Česko nedostane na boj s koronavirem z unie ani korunu navíc. Evropská komise to odmítá

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) neznamená finanční pomoc Evropské unie, jež má pomoci v boji s koronavirem a s ekonomickými následky epidemie, žádné peníze navíc. Na twitteru uvedl, že Česko na vyčleněných 1,2 miliardy eur (přes 32 miliard Kč) mělo nárok už dříve. Europoslanci ale upozorňují, že se výrazně zjednodušila možnost využití peněz a lze je získat rychleji. I podle Evropské komise by Praha na část peněz nemusela dosáhnout.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Evropský parlament schválil poskytnutí pomoci ve čtvrtek. Poslanci podpořili mimo jiné vznik investičního fondu, který umožní členským zemím přesunout nevyužitých 37 miliard eur (asi bilion korun) ze strukturálních fondů do zdravotnictví či na pomoc zasaženým odvětvím.

Europoslanci slíbili pomoc pro státy zasažené koronavirem. Česko by mělo získat 30 miliard korun

Číst článek

Součástí těchto peněz je i 1,2 miliardy eur pro ČR. Návrh podpořili téměř všichni europoslanci, proti hlasoval pouze Ivan David (SPD).

„Chci upozornit, že na boj s COVID-19 nedává EU ani o korunu víc, než na kolik měly státy nárok už před pandemií. Schválených 30 miliard Kč, kvůli kterým média oslavují evropské instituce, nejsou peníze navíc. Jsou dávno naše,“ reagoval v pátek Babiš.

„Komise umožnila jen rychlejší čerpání a vyšší flexibilitu přesunů v kohezních fondech,“ doplnil.

Chci upozornit, že na boj s COVID-19 nedává EU ani o korunu víc, než na kolik měly stát nárok už před pandemií. Schválených 30 mld. Kč, kvůli kterým média oslavují evropské instituce, nejsou peníze navíc. Jsou dávno naše.
mfcr.cz/cs/aktualne/v-…

12:26 – 27. 03. 2020

61 483

‚Pár významných detailů‘

„Je zde pár významných detailů, které pan premiér přehlédl – čas a podmínky čerpání. Díky urychlené proceduře může Úřad vlády ihned peníze použít tam, kde jsou potřeba. Na to jsme nárok před COVID-19 fakt neměli,“ upozornil na twitteru europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Pro projekty už nebude nutné spolufinancování z národních zdrojů a peníze budou k dispozici ihned. Na rozdíl od běžných programů tak nebude nutné čekat s proplacením jejich části až na konec zúčtovacího období.

„EU uvádí, že peníze mohou být použity na financování provozního kapitálu v malých a středních podnicích. Vzhledem k těžké situaci, ve které se podnikatelé a firmy momentálně nacházejí, žádáme vládu, aby co nejrychleji představila plán, jak bude nově schválená pomoc EU využita,“ uvedl šéf sněmovního klubu opoziční ODS Zbyněk Stanjura.

Co zmůže Evropská unie proti pandemii koronaviru? Šest otázek a odpovědí k pravomocím Bruselu

Číst článek

Rychlost, s jakou vláda představí a začne realizovat program podpory, je podle něj zásadní pro fungování firem a udržení pracovních míst.

„Pan premiér v tom má velký guláš. On si totiž myslí, že iniciativa EK nestáhnout zpět od členských států nevyužité peníze na předfinancování je snad samozřejmost,“ připojil se bývalý místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička (HLAS).

Na poskytnutí nevyužitých peněz upozornilo i zastoupení Evropské komise v ČR. „Komise uvolnila ČR peníze (osm miliard Kč), o které by mohla přijít nebo se k nim dostat až za několik let. A tím, že schválila okamžité použití 30 miliard Kč na boj proti COVID-19, ČR ulehčí. Když potřebujete zaplatit léky teď, nepomohou vám peníze od kamaráda za rok," uvedla komise na twitteru.

Upřesňujeme: Komise uvolnila ČR peníze (8 mld. Kč), o které by mohla přijít, nebo se k nim dostat až za NĚKOLIK LET. A tím, že schválila okamžité použití 30 mld. Kč na boj proti #COVID19, ČR ulehčí. Když potřebujete zaplatit léky teď, nepomohou vám peníze od kamaráda za rok.

15:13 – 27. 03. 2020

148 1112

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme