Evropská komise má na stole protest pilotů a letištního personálu

Evropská komise se bude zabývat stížností, vycházející ze sporu zaměstnanců Českých aerolinií a letištního personálu vůči Národnímu bezpečnostnímu úřadu. Od příštího roku totiž musejí všichni zaměstnanci, vstupující do bezpečnostní zóny letišť, vyplnit dotazník takzvané bezpečnostní způsobilosti. A těm se nelíbí, že dotazník obsahuje příliš mnoho osobních otázek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letištní hala | Foto: Jan Rosenauer

Stěžovali si proto zastřešující profesní asociaci. A ta se obrátila na Evropskou komisi.

Opatřením zareagovala česká vláda na rozhodnutí Evropského parlamentu z roku 2002. Jeho smyslem má být větší ochrana proti terorismu.Bezpečnostní úřad se v dotazníku mimo jiné ptá personálu letišť na trestnou činnost, spolupráci s totalitními tajnými službami a členství v Lidových milicích. Je přitom veřejně známé, že na letištích pracují lidé, kteří se s totalitním režimem zapletli.Těm by mohla hrozit výpověď.

Výkonný sekretář Českého sdružení dopravních pilotů David Raimer to sice připouští, namítá ale, že k protestu vedly jiné důvody. Například dotazy zjišťující zahraniční kontakty nebo psychický stav. Piloti se proto obrátili na Evropskou asociaci dopravních pilotů:"Ta napsala 28. 4. stížnost Evropské komisi na nepřiměřený postup českých úřadů."Odpověď zatím neobdrželi.

Země Unie protiteroristická opatření na letištích a v letadlech upravují různě. Například v Německu a Francii mírněji, avšak za silnější asistence tajných služeb.V Nizozemsku naopak přísněji.

Ředitel Národního bezpečnostního úřadu Jan Mareš tvrdí, že česká kontrola rozhodně nejde nad rámec evropské normy. Rozsah otázek "na tělo" v kritizovaném dotazníku je například mnohem nižší, než při klasických bezpečnostních prověrkách:"Úřad neví, proč se tomu piloti brání, úřad nebyl kontaktován žádnou organizací pilotů, takže já nemohu říci, co jim tam vadí. Jsme srovnatelní s ostatními zeměmi Evropské unie, jen možná je trošku rozdíl v právním vývoji jakým prošla Česká republika.

Milan Kopp, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme