Evropská komise nařídila Praze změnu udělování grantů

Hlavní město Praha změnilo kvůli stížnosti majitele divadla Ta Fantastika pravidla v udělování kulturních grantů. Evropská komise dala za pravdu stížnosti divadelníka Petra Kratochvíla, kterému se nelíbilo, jak rozdílně město dotuje soukromá divadla. Od konce února magistrát rozděluje dotace divadlům podle nových pravidel.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Magistrát hlavního města Praha

Magistrát hlavního města Praha | Foto: Tomáš Adamec

Divadlo Ta Fantastika sídlí v Karlově ulici, která je živou turistickou zónou. Majitelé Ta Fantastiky se tím netají, že hrají výhradně pro turisty.

„Celé divadlo držela zahraniční klientela a více než 600 představení černého divadla,“ říká spoluvlastník divadla Julius Hirsch.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Michaely Veteškové o změnách v udělování grantů

„Probíhají tu i takzvané zahraniční prezentace cestovních agentur pro turisty, při kterých je nabízeno i naše divadlo,“ popisuje Hirsch.

Kvůli nerovnému grantovému systému přestala Ta Fantastika od nového roku uvádět muzikály a činohry pro české publikum.

„Do té doby se hrálo zhruba 200, 250 muzikálů nebo činoher za rok, které měly návštěvnost kolem 85 procent, což je 40 – 50 tisíc diváků,“ vypočítává Hirsch.

To, že Hlavní město Praha porušovalo pravidla Evropské unie, když soukromým divadlům dávalo několik let po sobě příliš vysoké granty, uznal také předseda Evropské komise Jose Barosso a napsal to také v dopise spolumajiteli pražské Ta Fantastiky Petru Kratochvílovi, který si konkrétně stěžoval na porušování pravidla "de minimis".

„Moje stížnost byla na porušování zákona ‚de minimis‘, kdy obchodní společnosti nesmějí dostávat granty, maximálně 200 tisíc euro na 3 roky. Tento zákon byl překračován, kdy subjekty, jako například Divadlo Na Fidlovačce, 10 a více miliónů korun ročně, což bylo v přímém rozporu se zákony EU,“ vysvětluje svou stížnost Kratochvíl.

Zastupitelé nový systém schválili

Pražští zastupitelé ale 17. února schválili nový grantový systém tak, jak to požadovali majitelé Ta Fantastiky. Soukromá divadla mohou na základě pravidel Evropské unie dostat grant na tři roky, ale nesmí být vyšší než 200 tisíc euro.

Podle radního pro kulturu Lukáše Kauckého má Praha nejpřísnější grantový systém v Evropské unii.

„Praha je ve specifické pozici. Jsme jediné město v celé EU, které má takto specifikovaný a konkretizovaný grantový systém, jiné evropské město takový systém nemá. Máme v této oblasti nejpropracovanější a nejtransparentnější materiál, a to i díky panu Kratochvílovi. Jsou dány mantinely, aby grantová komise byla nezívislá,“ říká Kaucký.

Proti systému se protestovalo

Před třemi a půl lety na pražském Mariánském náměstí protestovaly stovky lidí kvůli grantovému systému, jedna část odmítala podporovat soukromá divadla, další se obávala, že bez dotací některé kulturní instituce zaniknou.

A neměl by se objevit někdo, kdy by si na grantový systém stěžoval k Evropské komisi, dodává radní Kaucký.

Happening umělců před pražským magistrátem | Foto: Nálevková Lucie

„Fungujeme na základě grantového systému, který jsme vypracovali dle požadavků Evropské komise a jsme subjektem, který materiál aplikuje v praxi, ale už jej nemůžeme měnit. Kdyby si tedy někdo chtěl stěžovat, tak nejlépe přímo k Evropské komisi,“ dodává Kaucký.

I když Evropská komise dala majitelům divadla Ta Fantastika za pravdu, a grantový systém by měl být spravedlivý, přesto není jisté, jestli se ještě někdy bude v Ta Fantastice hrát pro české publikum.

„Od první chvíle jsme bojovali za to, abychom se alespoň stali morálními vítězi. Nejde odhlédnout od množství let, kdy byly podmínky neregulérní. Zatímco my jsme museli finanční prostředky získat na černém divadle, ostatní je dostávali od magistrátu. Ale zda obnovíme repertoár pro českého diváka, zatím nevím,“ uzavírá Hirsch.

Na rozdělování grantů jak příspěvkovým organizacím hlavního města, tak soukromým kulturním zařízením v Praze dohlíží komise, která je zvolena na tři roky a ve které jsou odborníci , nikoli politici. Otázka je, jak se grantový systém osvědčí v praxi, když komise dotace na provoz za několik týdnů skutečně rozdělí.

Michaela Vetešková, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme