Evropská komise poslala do Prahy dva experty

Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost se nelíbí postup Evropské komise při prověřování závady v Jaderné elektrárně Temelín. V neděli unikly přes tři tisíce litrů radioaktivní vody. Do Prahy kvůli tomu dnes dorazili dva experti komise. Předsedkyně úřadu Dana Drábová si bude stěžovat diplomatickou cestou. Kontrola podle ní přijela kvůli politickému zadání. Dozvěděla se o ní z agenturního zpravodajství a ne od komise. Takovou bezvýznamnou závadou se ještě nikdy komise totiž nezabývala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Temelín

Jadernou elektrárnu Temelín si přijeli prohlédnout experti z Evropské komise. Přiměl je k tomu nedělní únik radioaktivní vody. Takový postup se však nelíbí Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost a jak nám řekla jeho šéfka Dana Drábová hodlá si stěžovat. Podle ní se komise takovou bezvýznamnou závadou ještě nikdy nezabývala. "Státní úřad pro jadernou bezpečnost považuje postup Evropské komise za velmi nestandardní, protože nevidíme důvod ani mechanismus, jakým by měla Evropská komise šetřit události, které jsou daleko pod rozlišovací schopnost, skoro banální. My nemáme problém komukoliukázat, že ten postup byl správný a ta elektrárna je v pořádku, ale procedurálně si myslíme, že komise správně nepostupovala." Drábové se nelíbí ani to, jakým způsobem byl úřad o cestě expertů do Prahy informován. Dozvěděl se to totiž z agenturního zpravodajství a ne přímo od komise.

"Navíc v dalších zemích, kde se obdobné mise uskutečnily, ta příprava trvala několik let," dodává mluvčí úřadu Pavel Pitterman. "My jsme vyřídili všechny záležitosti ode dneška od 8:30, kdy jsme měli potvrzenu totožnost inspektorů. Oni se nám představili a v tuto chvíli už působí inspektoři na Temelíně."

Také Bavorsko, které sousedí s ČR a dlouhodobě protestuje proti Temelínu, požaduje nyní od české strany podrobné vyšetření záležitosti. Regionální politické síly zřejmě využijí případ k tomu, aby se Jaderná elektrárna Temelín stala opět politickou otázkou, krátce před volbami do Evropského parlamentu. Samo Německo má zákon zakazující stavbu nových jaderných elektráren, paradoxně právě bavorská vláda požaduje jeho revizi.

Markéta Kaclová, Petr Doležel, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme