Evropská komise: Kontrola střetu zájmů v Česku se hmatatelně zlepšila, stoprocentní záruka zatím není

Systém kontroly střetu zájmů v Česku zaznamenal podstatná zlepšení, zatím však není zcela zaručeno, že bude bezproblémový. Při slyšení v Evropském parlamentu to v pátek uvedl šéf generálního ředitelství Evropské komise pro regionální politiku Marc Lemaitre, který s europoslanci řešil aktuální komunikaci Bruselu s českými úřady.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lemaitre v pátek konstatoval, že se interpretace komise a českých úřadů liší, současná komunikace však podle něj ukazuje na české straně „pozitivní vývoj“ a „hmatatelná zlepšení“ (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Komise v letos zveřejněné auditní zprávě dospěla k závěru, že český premiér Andrej Babiš (ANO) je ve střetu zájmů, neboť dále ovládá holding Agrofert, který vložil do svěřenských fondů.

Babiš to odmítá a tvrdí, že tím vyhověl českému zákonu. Lemaitre v pátek konstatoval, že se interpretace komise a českých úřadů liší, současná komunikace však podle něj ukazuje na české straně „pozitivní vývoj“ a „hmatatelná zlepšení“.

„Zatím to nemáme zcela zaručeno, ale zdá se, že (české) kontroly budou opravdu používat naši interpretaci českého zákona,“ odpověděl Lemaitre na dotaz předsedkyně výboru pro rozpočtovou kontrolu Moniky Hohlmeierové.

Odpověď ministerstva

České ministerstvo pro místní rozvoj poslalo minulý týden komisi dopis s odpovědí na otázku, jak české úřady splnily požadavky na systémová zlepšení.

Černošice uložily Babišovi kvůli střetu zájmů pokutu 250 tisíc korun. ‚Jde o nadále trvající přestupek,‘ tvrdí

Číst článek

Podle vyjádření ministerstva odpověď obsahuje mimo jiné ujištění, že Česko vyhovělo komisi zapracováním metodického stanoviska Národního orgánu pro koordinaci do řídící dokumentace ministerstva průmyslu a obchodu.

Hohlmeierová však v pátek uvedla, že podle jejích informací české auditní orgány komisi napsaly, že právě v rámci tohoto ministerstva není zcela zaručena systémová ochrana před konfliktem zájmů.

Komise nehodlá vyplácet Agrofertu žádné dotace ze strukturálních fondů do doby, než Česko zcela zabezpečí unijní peníze proti střetu zájmů. České úřady se dosud proti výkladu Bruselu bránily a oznámily, že se kvůli neproplácení dotací holdingu obrátí na soud Evropské unie.

Další podmínky pro Prahu

Unijní exekutiva Praze stanovila i další podmínky týkající se pravidel pro předcházení střetu zájmů vrcholných politiků.

Komise s europoslanci českou reakci na audit o střetu zájmů neřešila. Podrobnosti má přiblížit v pátek

Číst článek

Ty má Česko splnit nejpozději do poloviny příštího roku, jinak může přijít přinejmenším o část peněz z mimořádného fondu obnovy, v němž má vyhrazeno 180 miliard korun.

Komise navíc hodlá v zájmu lepší ochrany unijních peněz patrně už tento měsíc spustit nový systém umožňující zastavit čerpání ze společného rozpočtu zemím, které nedodržují principy právního státu. Podle unijních činitelů jsou však v tomto směru spíše než české dotace v ohrožení peníze pro Maďarsko, případně Polsko.

Lemaitre v pátek europoslancům sdělil, že právě Polsko bude jednou ze zemí, kam příští rok komise vyšle auditory kvůli kontrole střetu zájmů. Kontroloři z Bruselu vyrazí rovněž do Bulharska, na Kypr a na Maltu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme