Česko kvůli možnému střetu zájmu poslanců nemusí vracet peníze, rozhodla Evropská komise

Evropská komise rozhodla, že Česko kvůli možnému střetu zájmů v dozorčí radě Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) poslance Jaroslava Faltýnka (ANO) a bývalých poslanců Ladislava Velebného (ČSSD) a Petra Kudely (KDU-ČSL) nebude platit pokutu. V pátek to sdělila mluvčí SZIF Vladimíra Nováková. Původně hrozilo vracení zhruba 22 milionů korun, které komise po Česku chtěla.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajka EU, evropská vlajka, Evropská unie, Evropská komise

Nejde o jediné vracení peněz unii v zemědělství. Česko například odvedlo zhruba 810 milionů do unijního rozpočtu kvůli nedostatečné kontrole mezi roky 2010 a 2013. | Foto: Yves Herman | Zdroj: Reuters

Například u Faltýnka komisi vadilo to, že jako člen dozorčí rady SZIF dohlížel na rozdělování dotací a zároveň byl členem představenstva Agrofertu, který působí i v zemědělství a dotace čerpá. Evropská komise předloni vytkla SZIF, že nebyla přijata taková opatření, aby se vyhnul střetu zájmů členů dozorčí rady. S tím Česko nesouhlasilo, působnost členů dozorčí rady SZIF v podnicích čerpajících dotace podle ní možný střet zájmů nezpůsoboval.

Specifické postavení

„Verdikt považuje SZIF za úspěch. Zástupcům platební agentury se podařilo obhájit názor, že členové její dozorčí rady nemohli jakkoli ovlivňovat poskytování dotací,“ uvedla Nováková. Podle ní zástupci fondu od počátku obhajovali stanovisko, že dozorčí rada fondu má specifické postavení.

Evropská komise potvrdila, že Česko kvůli Čapímu hnízdu nepřišlo o žádné dotace

Číst článek

„Od procesů administrace je zcela oddělena a nemůže ovlivňovat ověřování, schvalování, proplácení a zaúčtování nároků na dotace. Důležitým milníkem pro uzavření šetření bylo zejména smírčí řízení, kterého se v červenci loňského roku účastnili zástupci platební agentury v Bruselu, a následné poskytnutí dodatečných informací,“ dodala mluvčí.

Kauza vyvolala rozruch na české politické scéně, zabývala se jí loni v březnu i vláda. Tehdejší premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) požádal bývalého ministra zemědělství Mariana Jurečku (KDU-ČSL) o vypracování návrhu, jak minimalizovat dopady pokuty.

Nejde o jediné vracení peněz unii v zemědělství. Česko například odvedlo zhruba 810 milionů do unijního rozpočtu kvůli nedostatečné kontrole mezi roky 2010 a 2013. Peníze byly vyplaceny zemědělcům, kteří je ale vracet nemusejí. Evropský audit Česku například vytkl, že inspektoři České plemenářské inspekce nekontrolovali, zda mají zemědělci aktualizovaný stájový registr prasat, skotu, ovcí a koz, nebo jestli včas hlásili přesuny zvířat. Kolem sankce se stále vede soudní řízení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme