Evropská komise vybízí k očkování proti chřipce

Evropská unie se musí připravit na případnou pandemii ptačí chřipky. Podle Evropské komise by se měly členské státy zásobit léky proti této nemoci. Brusel také doporučil očkování klasickými protichřipkovými vakcínami. Tím se sníží možnost zabudování "zvířecího" viru do běžného, a tím i možnost jeho šíření v populaci. Evropská komise tak reaguje na zprávu, že v Turecku se objevil nebezpečný kmen viru ptačí chřipky H5N1, který v Asii od roku 2003 zavinil smrt šesti desítek lidí. Podezření na smrtící formu nemoci mají také v Rumunsku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vakcíny proti chřipce

vakcíny proti chřipce | Zdroj: ČTK

Přenos obávaného viru z člověka na člověka ale zatím ještě nebyl nikde na světě zaznamenán. Podle hlavního hygienika České republiky Michaela Víta je u nás v současné době na trhu vakcína proti klasické chřipce od pěti výrobců. Záleží jen na lékárnách, aby jí objednaly v dostatečném množství.

"Zpráva Evropské unie potvrzuje mou žádost, abychom očkovali 65leté a starší obyvatele proti sezónní chřipce ze zdravotního pojištění. Česká republika má pouze 7 až 8 procent proočkované populace, těch starších kolem 30 procent, zatímco Evropská unie má 22 a celková proočkovanost 65letých a starších v EU se pohybuje kolem 65 až 75 procent," řekl Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu Vít.

Lidem starším 65 let a těm, kteří mají zdravotní indikaci, zaplatí očkování pojišťovny. Stát - čili Ministerstvo zdravotnictví - hradí vakcíny pro 120 tisíc obyvatel domovů důchodců a ústavů sociální péče. Ostatní občané, pokud jim nepřispěje zaměstnavatel, ale musejí sáhnout do vlastní peněženky:

"Každý člověk si dneska musí rozmyslet, jestli za to očkování, za tu vakcínu, v produktivním věku je ochoten dát 160 korun českých. Já myslím, že to není žádná pohroma, která by každého z nás nějakým způsobem mohla poškodit."

Preventivní očkování proti sezónní chřipce by mělo u lidí případnou pandemii pomoci zvládnout. Ale jak říká prezident České lékařské komory David Rath, nebezpečí přenosu viru z ptáka na člověka není velké.

"Teoreticky jistě je možnost, že ten virus zmutuje, takže se bude moct šířit z člověka na člověka kapénkovou infekcí, ale to je pouze teoretická možnost, a nikdo neví, zda to skutečně nastane."

Vakcína proti ptačí chřipce ještě neexistuje, farmaceutické firmy ji začnou vyvíjet, pakliže se objeví virus ptačí chřipky přenosný z člověka na člověka.

Evropská unie také zakázala dovoz drůbeže z Rumunska do členských zemí. Nařízení se vztahuje na živá zvířata i na drůbeží výrobky. Evropská komise tak reagovala na nejnovější testy, které potvrdily, že se v Rumunsku na jedné z farem v deltě Dunaje objevil virus ptačí chřipky. Ani Česká republika nebude z Rumunska drůbež a ptáky dovážet. Začátkem týdne bylo stejné omezení přijato vůči Turecku.

Epizootolog z Krajské veterinární správy Jihlava na husí farmě | Foto: ČTK

Odborníci teď zkoumají, jestli i v případě Rumunska jde o stejný virus, který v Asii od roku 2003 zavinil smrt šesti desítek lidí, nebo o méně nebezpečný kmen. Kvůli ptačí chřipce zakázal Brusel v pondělí dovoz drůbeže také z Turecka. Turecký ministr zdravotnictví řekl, že jeho země přijme maximální bezpečnostní opatření.

Mezi tím testuje mrtvé ptáky Bulharsko. Právě to je považováno za další potenciální místo výskytu ptačí chřipky, protože leží na stejných migračních cestách stěhovavých ptáků putujících na jih z Ruska, kde už byly hlášeny podobné případy.

Německo posiluje hraniční kontroly u dovozů zvířat, Maďarsko bude na hranicích desinfikovat kamiony po převozu drůbeže přes Rumunsko. V Srbsku a Černé Hoře vyprodali ochranné masky a zásoby antivirotického léku Tamiflu.

Proti riziku výskytu této nemoci už podniká opatření i česká Státní veterinární správa. Posílila vyšetřování chované drůbeže i ptáků dovezených ze třetích zemí. Například epizootolog Milan Novák z Krajské veterinární správy Jihlava dnes zahájil na husí farmě v Rohozné na Jihlavsku odběry krve u náhodných 40 hus z dvou tisíc. Vzorky budou podrobeny testům na přítomnost viru ptačí chřipky.

Dosud ptačí chřipka nejvíce postihla oblast jihovýchodní Asie, především Vietnam a od roku 2003 tam zabila 66 lidí. Vybity bylo přes 125 milionů kusů drůbeže.

Klára Stejskalová, Jana Zemanová, Marika Táborská, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme