Evropská komise zahájí s Českem, Polskem a Maďarskem řízení kvůli uprchlickým kvótám

Eurokomisař pro vnitro Dimitris Avramopulos v úterý oznámil, že Evropská komise se třemi zeměmi včetně Česka zahájí řízení. A to pro porušení unijní legislativy. Státy totiž neplní kvóty přijímání migrantů.

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eurokomisař Dimitris Avramopulos na setkání unijních ministrů spravedlnosti v Bruselu (ilustrační foto)

Eurokomisař Dimitris Avramopulos na setkání unijních ministrů spravedlnosti v Bruselu (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Na systému přerozdělování uprchlíků se unijní státy shodly v roce 2015. Řízení může po několika etapách skončit před unijním soudem a následně pokutou příslušné členské zemi. 

Přijímání prověřených žadatelů o azyl podle kvót může efektivně omezit další pohyb migrantů po EU i bezpečnostní rizika, prohlásil Avramopulos. Podle svých slov doufá, že státy jako Česko znovu zhodnotí svůj přístup a závazky splní. Země visegrádské čtyřky kvóty ale dál odmítají. 

Sobotka: Obhájíme se

Český premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD je přesvědčen o tom, že systém kvót není řešením, které by migrační tlak zmírnilo. "Myslíme si, že systém přerozdělování, tak jak byl připraven, je jakási pobídka pro nelegální migraci. Touto cestou by se podle nás Evropa vydávat neměla," řekl Sobotka.

Česko podle něj má připravené argumenty, aby svůj postoj před komisí obhájilo. V tuto chvíli podle něho zemi nehrozí žádná pokuta. "V případě, že s Českou republikou bude zahájeno jakékoli řízení, tak jsme připraveni hájit tuto naši pozici a dát na stůl argumenty, proč je cesta povinných kvót špatně," dodal Sobotka.

"Jsme pevně rozhodnuti jako vláda neúčastnit se přerozdělování, neúčastnit se systému povinných kvót," zopakoval v úterý Sobotka postoj české vlády.

Sobotkův postoj sdílí i jeho stranický kolega a ministr vnitra Milan Chovanec. „Systém kvót nefunguje a fungovat nebude. Říkáme jim to dva roky. Teď se bohužel Evropská komise rozhodla, že roztřídí země na úspěšné a neúspěšné. Nevím, jak to nazvat slušně," prohlásil už dříve.

Zaorálek: solidarita není o opakování chyb

Na úterní prohlášení o zahájení řízení reagoval i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Ten vnímá začátek řízení s Českem kvůli migraci za možnost vyjasnit český odpor ke kvótám. Podle něj zemi nutí opakovat minulé chyby jiných států.

"Já to vnímám jako příležitost využít své argumenty," reagoval Zaorálek. "Budeme moci vyložit, proč celá tato věc nemá smysl. Země, které prošly jinou historií, mají na svém území statisíce lidí, jejichž integrace se nezdařila.

A my bychom byli nuceni vytvářet podobná prostředí, ve kterých jednoho dne zjistíme, že také tu integraci nezvládáme. Pro mě je to zásadní bezpečnostní problém," doplnil.

'Populismus a falešné divadlo'

Také šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek s kvótami nesouhlasí. "Je evidentní, že kvóty nefungují a nemají svou logiku. Z tohoto hlediska považuji trvání na kvótách v tomto smyslu za populismus. Vláda určitě přes premiéra i přes ministry může tyto věci projednat - jak na Evropské radě, tak na radách ministrů," reagoval na rozhodnutí komise.

Podle Evžena Tošenovského z ODS byl projekt imigračních kvót už od začátku špatný. „Komise možná nechce přiznat, že se to nedaří, tak zahájila toto velmi nešťastné řízení. Jak jsem slyšel, u některých států stačí jen jedno procento, velmi málo států to plní. Myslím ale, že se nemá hrát falešné divadlo," řekl.

Juncker: je to otázka solidarity

Se zahájením řízení souhlasí předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. "Já jsem pro. Ne, abychom vyhrožovali, ale abychom dali jasně najevo, že schválené rozhodnutí je součástí platného práva, i když někdo hlasoval proti němu," řekl Juncker.

Proces přitom může dojít až k evropskému soudnímu dvoru a skončit pokutou. Podle expertních odhadů až čtvrt miliardy eur. Juncker minulý týden při své návštěvě v Česka uvedl, že přijímání migrantů je otázkou solidarity. Zároveň však vyloučil spojení této problematiky s příjmem peněz z fondů EU.

Polsko: jsme připraveni na soud

Polsko je připraveno svůj odmítavý postoj k naplňování uprchlických kvót před Soudním dvorem Evropské unie hájit. Řekl to náměstek ministra zahraničí Konrad Szymański. Rozhodnutí EK může podle něho být překážkou na cestě ke všeobecně přijatelnému kompromisu při řešení migrační krize.

"Polsko svou solidaritu s nejvíce postiženými zeměmi Itálií a Řeckem projevuje například tím, že se angažuje v ochraně vnějších hranic EU a systematicky zvyšuje své humanitární aktivity v regionu," dodal náměstek.

dbr, pan, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme