Evropská komise schválila vakcínu od Johnson & Johnson. Distribuce má začít v dubnu

Evropská komise ve čtvrtek schválila podmíněné používání vakcíny proti covidu-19 od americké firmy Johnson & Johnson v zemích Evropské unie. Unijní exekutiva to oznámila dvě hodiny poté, co preparát získal doporučení Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA). Spolu s předchozími vakcínami firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca tak má Evropská unie zajištěno v rámci společných nákupů 1,8 miliardy dávek již schválených očkovacích látek.

Brusel (Aktualizováno: 0:05 12. 3. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vakcína od firmy Johnson & Johnson | Zdroj: Reuters

„Toto je první vakcína, kterou je možné používat v jedné dávce,“ uvedla šéfka EMA Emer Cookeová. Země EU již očkují preparáty firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca, které se všechny aplikují ve dvou dávkách.

EMA dospěla k závěru, že data z průběžného hodnocení americké vakcíny dostatečně prokazují její bezpečnost a účinnost, která dosahuje 67 procent. Dříve schválené vakcíny jsou přitom účinné ve více než 90 procentech případů, například u látky firmy AstraZeneca však EMA nehodnotila použití u starších lidí.

Na rozdíl od již využívaných látek není vakcínu Johnson & Johnson nutné skladovat ve velmi nízkých teplotách, vydrží až tři měsíce v běžné lednici, což by mělo usnadnit distribuci.

Článek pokračuje pod online reportáží

„Vyžaduje jen jednu dávku, což nás může o krok přiblížit našemu společnému cíli naočkovat do konce léta 70 procent dospělých lidí,“ řekla ke schválení vakcíny předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Unijní exekutiva, která čelila od některých států kritice za pomalý rozjezd společného očkování, si od rozšíření portfolia slibuje zrychlení tempa vakcinace. V tom unijní země výrazně zaostávají za Spojenými státy či Británií.

Firma Johnson & Johnson je připravena začít vakcínu dodávat do Evropy od dubna, do poloviny roku by měla unijním zemím doručit 55 milionů dávek. Celkem má Evropská unie na základě společné smlouvy získat 200 milionů dávek s možností stejné množství přednostně dokoupit.

Unie by tak do léta měla mít k dispozici pro svých 450 milionů obyvatel téměř půl miliardy dávek různých vakcín. Celkem má od čtyř schválených preparátů sedmadvacítka zemí společně zajištěno 1,8 miliardy dávek.

EMA v současnosti hodnotí ještě látky od firem CureVac a Novavax a také ruskou vakcínu Sputnik V. Její nasazení bez unijní autorizace schválilo Maďarsko a debata se o něm vede v Česku a na Slovensku.

Protože byla ve čtvrtek vakcína americké firmy schválena pouze podmínečně, musí její výrobce průběžně v následujících dvou letech dodávat další klinická data. Další testy by měly mimo jiné prokázat, jak dlouho vakcína chrání před covidem-19 či jak dobře brání závažnému průběhu nemoci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme