V Evropské unii se vyjednává tvrdě. Maďarsko se už ale ocitlo na okraji propasti, popisuje ministr Bek

Česká vláda usiluje kvůli cenám energií o dohodu na unijní úrovni. Ochotu se domluvit sice vyjadřují všechny státy, ale současná krize představuje zkoušku evropské jednoty. „Když se dnes zeptám tří expertů, tak dostanu čtyři názory, jak by bylo nejlepší trh regulovat. Situace je nová a je třeba zvažovat to, aby regulace neměla příliš mnoho negativních střednědobých efektů,“ zdůrazňuje ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (za STAN).

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská komise navrhuje zavést cenový strop na plyn dovážený z Ruska. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) ale ve středu řekl, že české předsednictví bude tento návrh chtít ze zasedání ministrů vyjmout.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mikuláš Bek, ministr pro evropské záležitosti za hnutí STAN

„Politici se nemůžou domluvit předem, protože hlavní kolo jednání bude to páteční. A před ním jednotlivé strany připravují své vlastní návrhy. Komise přichází s jedním směrem řešení a české předsednictví má jiný názor. A není samo,“ podotýká Bek s tím, že pochybnosti mají i mnohé východo a středoevropské státy včetně Německa.

Zároveň dodává, že z některých států, například z Itálie, zaznívají i hlasy volající po dohodě s Ruskem a uzavření příměří i za cenu územních ztrát a oslabení Ukrajiny.

„Jednota v Evropské unii prostě nikdy nebyla a nebude jednotou jednoho hlasu.“

Mikuláš Bek

„Tyto názory vycházejí z ekonomického pohledu na prospěch evropských firem, ale je třeba zohledňovat i geopolitické zájmy. Jsem si jist, že většina aktérů si je vědoma bezpečnostního rozměru krize a že neuzavřeme špatné příměří výměnou za krátkodobé ekonomické ulehčení,“ věří Bek a dodává, že jde o menšinové názory.

Maďarsko na okraji propasti

České republice se podle Beka daří integrovat ukrajinské uprchlíky na trh práce a náklady na pomoc jsou nižší, než se původně zdálo. Platí ale, že různé evropské země vnímají rizika, ohrožení a problémy různě.

Maďarsko prodloužení protiruských sankcí nezablokuje. Od svého záměru údajně ustoupilo

Číst článek

„Jednota v Evropské unii prostě nikdy nebyla a nebude jednotou jednoho hlasu, ale že to bude vždycky jednota v mnohosti. Jednota mnoha hlasů, které spolu vedou dialog, občas spor, ale v klíčových věcech nakonec najdou vzájemný soulad,“ vysvětluje.

Bek připouští, že udržení Maďarska v hlavním evropském proudu ho bude v příštích měsících velmi zaměstnávat. Drobným pozitivním signálem ale je, že ustoupilo z požadavku na vynětí tří ruských oligarchů ze sankčního seznamu.

„V Evropské unii se často vyjednává tvrdě a dokáže to více zemí. Maďarsko ale došlo hodně daleko, podle mě až na okraj jakési propasti a teď se musí rozhodnout, zda půjde od toho okraje zpět, anebo riskne skok, o jehož dopadech nechci spekulovat,“ uzavírá ministr s tím, že by teoreticky mohlo jít o odchod z Evropské unie.

Jak se vládě daří komunikovat s opozicí a s veřejností? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.

Jan Bumba, Michael Erhart Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme