Johnson vyzval Brity, aby se připravili na tvrdý brexit. O dohodě v Evropskou unií je ale stále ochotný jednat

Lídři Evropské unie i Británie dali najevo ochotu snažit se až do poslední chvíle o dohodu o budoucích obchodních vztazích, jejíž uzavření však považují v současnosti za velmi nepravděpodobné. Britský premiér Boris Johnson v televizním projevu vyzval obyvatele své země, aby se připravili na brexit bez dohody, i když je Londýn ochoten dál jednat.

Brusel/Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový termín brexitu je podle Johnsona 31. leden 2020.

Nový termín brexitu je podle Johnsona 31. leden 2020. | Foto: Neil Hall | Zdroj: Reuters

Podle německé kancléřky Angely Merkelové je třeba využít každé příležitosti a pokusit se překonat trvající spory. V neděli uplynula lhůta, kterou tento týden stanovil Johnson a předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová jako mezní termín pro uzavření rozhovorů. Oba politici ve společném prohlášení konstatovali, že výrazně odlišné pozice Bruselu a Londýna neumožňují dojít ke shodě.

Jednání Evropské unie s Británií skončilo bez dohody. Vyjednávání bude dále pokračovat

Číst článek

„Obávám se, že jsme v některých věcech stále velmi vzdáleni, ale naděje umírá poslední,“ prohlásil poté Johnson. Británie podle něj neopustí jednací stůl, dokud bude jakákoli šance na uzavření dohody.

To je však reálné pouze v případě, že EU přistoupí na požadavky Británie, zopakoval ministerský předseda své dlouhodobé tvrzení, že evropský blok musí respektovat suverenitu Británie nově nabytou odchodem z unie.

‚Němci to berou vážně.‘ U hranic postávají nenápadná civilní auta a kontrolují české SPZ, říkají místní

Číst článek

Politici na druhé straně Lamanšského průlivu zdůrazňovali, že čas na jednání ještě nevypršel, ačkoli se okamžik pravdy velmi rychle blíží. „Pro dosažení dohody musíme učinit všechno, co bude v našich silách. Musíme usilovat o dobrou dohodu,“ řekl francouzskému rozhlasu předseda Evropské rady Charles Michel.

EU dlouhodobě tvrdí, že dá přednost „žádné dohodě před špatnou dohodou“, tedy že nesleví ze svých základních požadavků. Ani jedna strana zatím nechce ustoupit v otázkách rybolovných práv, pravidel hospodářské soutěže a dohledu nad řešením sporů.

Pokud se dohodu nepodaří uzavřít tak, aby ji do konce roku mohly schválit parlamenty, zatíží vzájemný obchod od začátku ledna cla a kvóty.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme