Češi nevěří unii kvůli vlastním politikům. Svádějí své chyby na Brusel, tvrdí expert

Evropskou unii vnímá pozitivně třetina Čechů, což je nejméně ze všech členských států. A zhruba pětina je pro přijetí eura. Zjistil to průzkum Eurobarometru. „Důvěra lidí často nesouvisí s tím, co se v unii děje. Volby ukazují, že český volič není spokojen s fungováním domácího politického systému a přenáší se to do nedůvěry v Evropskou unii,“ říká Petr Kaniok z Mezinárodního politologického ústavu Masarykovy univerzity.

Brusel/Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament ve Štrasburku

Evropský parlament ve Štrasburku | Foto: David Iliff, CC-BY-SA 3.0

„Podpora Evropské unie klesá ve většině nových členských zemí. Očekávání po vstupu byla vysoká, ale nenaplnila se. Naše situace je specifická v tom, že čeští představitelé jsou velmi skeptičtí k integraci, a řekl bych, že tím ovlivňují i své voliče,“ vysvětluje v Českém rozhlasu Plus Petr Kaniok z Mezinárodního politologického ústavu Masarykovy univerzity.

Přehrát

00:00 / 00:00

Češi nevěří unii kvůli vlastním politikům. Svádějí své chyby na Brusel, tvrdí politolog Petr Kaniok

„Schází nám věcná debata o unii bez nálepkování, že je někdo euroskeptik, nebo eurohujer. Možná to je téma spíš pro psychology,“ doplňuje Kaniok.

Čeští politici podle něj používají unii jako boxovací pytel, do kterého se trefují, když se jim to hodí. Je pro ně prý pohodlné mluvit o diktátu z Bruselu, protože se tím zbavují viny za svá pochybení ve vyjednávání.

Napomáhá tomu i fakt, že většina voličů nezná unijní rozhodovací mechanismy, které upřednostňují kompromis a dohodu členských států.

„Nedokážeme si naformulovat cíle a požadavky, které od Bruselu chceme. A následně si je vylobbovat. Přitom existují i malé státy jako Nizozemsko nebo severské země, které jsou v prosazování svých zájmů velmi úspěšné,“ zdůrazňuje Kaniok.

Problémem je podle něj i to, že čeští politici obvykle nejsou příliš dobře jazykově vybaveni. Právě nedostatečná angličtina je u zásadních neformálních vyjednávání obrovským hendikepem.

Czexit by byl katastrofa

Případný odchod z Evropské unie by pro Českou republiku podle Kanioka znamenal naprostou katastrofu.

Z hlediska ekonomiky a obchodních vazeb jsme totiž závislí na unijních státech a případné vystoupení by české hospodářství okamžitě a citelně zasáhlo.

Čeští euroskeptici prý veřejnosti tvrdí, že bychom se vystoupením zbavili závazků a zároveň si uchovali výhody integrace. „Tak to ale nefunguje. Ukazuje to třeba vyjednávání s Velkou Británií, což je ekonomicky a politicky násobně důležitější země. Žádné výhodné podmínky zatím nedohodli,“ podotýká.

Před referendem o brexitu ale zastánci setrvání rovněž argumentovali tím, že odchod by znamenal katastrofu, tyto scénáře se ale ani po roce nenaplnily. Kaniok k tomu ale namítá, že Velká Británe je stále součástí evropských struktur. A nikdo neví, co se stane, až skutečně vystoupí.

Michael Rozsypal, Michael Erhart Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme