Evropská unie má pětadvacet členů, mezi nimi Česko

Úderem půlnoci se z evropské patnáctky stala pětadvacítka se 450 milióny Evropanů. Sobotu už občané České republiky stráví jako obyvatelé společenství, které se rozkládá na území větším než čtyři milióny kilometrů čtverečních. První květnový den je tečkou za několikaletým úsilím politiků a diplomatů. Vstup do unie čeští občané schválili v loňském referendu. Spolu s námi vstoupili do EU občané dalších devíti států - Slovenska, Polska, Maďarska, Slovinska, Lotyšska, Litvy, Estonska, Malty a řecké části Kypru. Historická událost nám přinese třeba snadnější cestování, změní se ceny některého zboží.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ohňostroj na oslavu vstupu do EU

ohňostroj na oslavu vstupu do EU | Foto: Martin Štěrba

Poslední hodiny před vstupem Česka do Evropské unie si historické rozšíření připomněli lidé na řadě míst republiky. Nejvyšší ústavní činitelé se sešli na Pražském hradě, z něhož v přímém televizním projevu oslovili občany prezident Václav Klaus a premiér Vladimír Špidla. V každém vyvolává sobotní přistoupení jiné pocity, oba politici ale vyzvali občany, aby členství v EU vzali jako výzvu a šanci. více zde

První minuty členství v EU strávil prezident na mýtické hoře Blaník. Výšlap na horu vysokou 638 metrů zdolal zhruba za půl hodiny a vstup do EU symbolicky zapil pivem. Krátce po půlnoci vyzval české občany ke svornosti a pracovitosti. Zároveň varoval před přehnanými očekáváními. "Komu se nám bude dařit dobře, tomu se bude dařit dobře když si to odpracuje, když si na to vydělá, když se osvědčí ve světě kolem sebe. V tomto smyslu tento moment dneska v noci žádný velký průlom nepřinese," řekl Klaus občanům.

Premiér Vladimír Špidla, na rozdíl od prezidenta přesvědčený stoupenec sjednocující se Evropy, prožil okamžik vstupu do EU spolu s tisícovkami lidí na pražském Staroměstském náměstí. V centru metropole obyvatelé i návštěvníci hlavního města oslavili přistoupení k unii na koncertě, kde vystoupilo mnoho známých zpěváků a skupin. Vteřiny zbývající do vstupu země do Evropské unie odpočítal orloj na Staroměstské radnici.

Za zvuků české hymny a Beethovenovy Ódy na radost, jejíž melodie je hymnou EU, vylétly nad hlavy lidí státní vlajky a modrožluté vlajky EU. "Otevřela se před námi příležitost, o které nepochybujeme, že jí využijeme. Vážení občané, dobré ráno v Evropské unii!," popřál lidem z pódia premiér Špidla. Podobně jako předtím prezident Václav Klaus si pak potřásl rukou s občany, některým se i podepisoval.

Po hudební produkci si davy lidí nenechali ujít na noční obloze obrovský ohňostroj, který pyrotechnici odpálili o půlnoci z Letné. Čtvrthodinová světelná show symbolicky představila Prahu, Českou republiku i státy unie. Diváci mohli vidět například francouzské komety, dánské fontány, německé třpytky, italský stříbrný déšť nebo španělské palmy. Na obloze se objevila zejména zlatá a modrá barva unie a barvy české červeno-bílo-modré trikolory.

Lidé si připomněli definitivní tečku za rozdělením Evropy i na společných hranicích s Německem, Rakouskem, Polskem a Slovenskem. Například na česko-polsko-německém Trojmezí si přišlo největší rozšíření Evropské unie v její dosavadní historii připomenout na 20.000 lidí, převážně Němců.

Mění se cestování i ceny

Na vstup do unie se Česká republika, její občané, firmy a instituce chystali mnoho let. Řada opatření, která vyžaduje Brusel, již proto v praxi funguje už delší dobu. Některé novinky, výsady i povinnosti ale začínají platit až ode dneška. Pro některé oblasti si Praha dojednala přechodná období, v nichž dočasně nebude muset dodržovat evropskou legislativu.

Okamžité výhody využijí lidé při cestách do ciziny. K cestování po Evropě by měl stačit občanský průkaz, ale jen kartový, nikoliv nejstarší typ "knížka". Alespoň v prvních týdnech policisté doporučují mít s sebou raději i pas.

symbolické rozřezávání hranice | Foto: Petr Eret

Na hranicích budeme předkládat doklady jen jednou společné, například česko-německé hlídce. Na letištích už od půlnoci smějí i Češi procházet koridory určenými jen pro občany Evropské unie. Odbavení bude díky tomu podstatně rychlejší. Neznamená to ale, že k odletu mohou pasažéři přicházet později než dosud, upozorňuje generální ředitel České správy letišť Martin Kačur.

Vstup do unie se příliš nedotkne českých řidičů. V platnosti zůstanou současné řidičské průkazy i registrační značky vozidel. Od vstupu do EU dopravní úřady začnou novým řidičům vystavovat již nové řidičské průkazy evropského typu velikosti kreditní karty. Současné řidičské průkazy zůstanou v platnosti a uznávat je nadále budou také všechny země unie.

Po vstupu země budou moci Češi volně pracovat ze "starých" členských zemí jen v Irsku a Velké Británii. Větší překážky nám zřejmě nebude klást ani Švédsko a Dánsko vydá pracovní povolení, pokud si obstaráme místo. Většina zemí EU omezila občanům nových členských států své pracovní trhy zatím na dva roky.

Toto přechodné opatření by ale nemělo být podle ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha dále prodlužováno. "Nemyslím si, že by ze strany České republiky došlo k významnému exodu našich lidí do zahraničí, a z toho hlediska se dá odhadovat, že většina stávajících členských zemí nebude trvat na prodlužování přechodného opatření," doufá ministr. Zároveň připomíná, že se pro našince ode dneška otevírají všechny pracovní trhy zemí přistupujících k unii.

Viditelné změny nás čekají v obchodech. Podle ekonomů ale nepůjde o nic dramatického. "Nedomnívám se, že nás po vstupu do Evropské unie čeká cenový šok. Některé ceny sice vzrostou, některé jiné ale zase poklesnou," odhaduje Vladimír Pikora z Volksbank. Podraží například rýže, banány nebo džusy, zlevní francouzské víno nebo italské těstoviny. Kvůli změnám v DPH si připlatíme v restauracích či u kadeřníka.

Vstup do EU rozšíří pro české pacienty nabídku léků: k 8500 přípravkům přibudou desítky špičkových léků s evropskou registrací na rakovinu, cukrovku či revmatismus. V některých lékárnách si ovšem ode dneška pacienti po přechodnou dobu doplatí na část léků, které dosud hradila pojišťovna. Může se jim to stát v lékárnách, které jsou plátci DPH. Doplatek činí jedno procento ceny.

Lenka Šumová, Pavla Dluhoschová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme