Evropská unie zavádí nová opatření proti šíření ptačí chřipky

Evropa se obává ptačí chřipky. Kvůli novému výskytu této obávané nemoci v Rusku a Kazachstánu pozastavilo Švýcarsko dovoz veškerých drůbežářských produktů z těchto zemí. V rámci celé Evropské unie včetně Česka pak platí stejná opatření vůči dovozu z Kambodže, Číny, Indonésie, Laosu, Malajsie, Severní Koreje, Pákistánu, Thajska a Vietnamu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slepice zobe zrní | Foto: Jan Rosenauer

Pod hrozbou rozšíření nákazy na Sibiři chce k novým opatřením sáhnout Nizozemsko. Tamní parlament vyzval ministerstvo zemědělství, aby nařídilo chovatelům drůbeže přemístit ptáky z výběhů do uzavřených prostor, aby se od tažných ptáků nenakazili ptačí chřipkou.

Podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna se ale u nás nic takového nechystá. Není to totiž nutné: "Přenos této nebezpečné nemoci volně migrujícím ptactvem je opravdu prakticky nemožný. Lze jej považovat vzhledem k veliké vzdálenosti za hypotetický. Z rizikových oblastí se k nám žádná drůbež nedováží. Ze zemí, kde se vyskytla ptačí chřipka vůbec ne. Z těch nových zemí, kde se vyskytla, z Ruska, Kazachstánu, popřípadě Mongolska se nedováží nic," řekl Českému rozhlasu Dubna.

Jana Zemanová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme