Evropská unie zavádí nová opatření proti šíření ptačí chřipky

Evropa se obává ptačí chřipky. Kvůli novému výskytu této obávané nemoci v Rusku a Kazachstánu pozastavilo Švýcarsko dovoz veškerých drůbežářských produktů z těchto zemí. V rámci celé Evropské unie včetně Česka pak platí stejná opatření vůči dovozu z Kambodže, Číny, Indonésie, Laosu, Malajsie, Severní Koreje, Pákistánu, Thajska a Vietnamu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slepice zobe zrní | Foto: Jan Rosenauer

Pod hrozbou rozšíření nákazy na Sibiři chce k novým opatřením sáhnout Nizozemsko. Tamní parlament vyzval ministerstvo zemědělství, aby nařídilo chovatelům drůbeže přemístit ptáky z výběhů do uzavřených prostor, aby se od tažných ptáků nenakazili ptačí chřipkou.

Podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna se ale u nás nic takového nechystá. Není to totiž nutné: "Přenos této nebezpečné nemoci volně migrujícím ptactvem je opravdu prakticky nemožný. Lze jej považovat vzhledem k veliké vzdálenosti za hypotetický. Z rizikových oblastí se k nám žádná drůbež nedováží. Ze zemí, kde se vyskytla ptačí chřipka vůbec ne. Z těch nových zemí, kde se vyskytla, z Ruska, Kazachstánu, popřípadě Mongolska se nedováží nic," řekl Českému rozhlasu Dubna.

Jana Zemanová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme