Brusel požaduje vrátit 1,16 miliardy kvůli chybám v zemědělských dotacích. Česko chce smírčí řízení

  • Evropská komise chce po Česku vrátit 1,16 miliardy korun vyplacených na zemědělských dotacích, zjistil server iROZHLAS.cz.
  • Tuzemské úřady podle Bruselu nedostatečně kontrolovaly, komu se evropské peníze přidělují. Sankce vychází z auditního šetření, které proběhlo před třemi lety.
  • Podle Mariana Jurečky z KDU-ČSL, který stál tehdy v čele ministerstva zemědělství, je to dílčí úspěch. Původně totiž hrozila vratka 7,5 miliardy korun.
  • České úřady s výsledkem nesouhlasí a chtějí finální částku dále rozporovat, požádají proto o smírčí řízení.

Tento článek je více než rok starý.

Původní zpráva Praha/Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní zemědělský intervenční fond zvažuje kvůli rozhodnutí Evropské komise smírčí řízení

Státní zemědělský intervenční fond zvažuje kvůli rozhodnutí Evropské komise smírčí řízení | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Formální sdělení Evropské komise bylo doručeno dne 20. prosince 2019, ve kterém DG AGRI (evropské Generální ředitelství pro zemědělství a rozvoj venkova – pozn. red.) navrhuje vyloučit z financování částku 45 milionů eur, to znamená přibližně 1,16 miliardy korun místo původních 7,5 miliardy korun,“ uvedla pro iROZHLAS.cz Lenka Rezková, mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu, který má rozdělování evropských dotací na starosti.

Jen procesní krok, mírní ministerstvo zemědělství zprávy o dalším výsledku auditního šetření Babiše

Číst článek

Finální částku, o kterou by Česko mohlo nyní přijít, Brusel vyčíslil po jednání s tuzemskými úřady. Podle Rezkové ji určil na základě paušální opravy, více to ale neupřesnila. Původní pokutu za chybné čerpání evropských peněz v letech 2015 až 2017 se tak podařilo srazit o více než šest miliard korun.

Sankce se týká auditního šetření, které v České republice proběhlo v září 2017. Brusel tehdy prověřoval, jestli české úřady kontrolují, zda dotace čerpají skutečně zemědělci. V roce 2015 totiž začal platit institut takzvaného aktivního zemědělce. Podle něho mohli unijní podporu čerpat pouze žadatelé, kteří se skutečně živili zemědělskou činností.

Cílem tak bylo zabránit, aby dotace pobírali podnikatelé, kteří se ve skutečnosti zemědělství nevěnují. Tuzemské úřady se však dostaly s Evropskou komisí do sporu o výklad tohoto institutu. Ta později vyměřila pokutu ve výši 7,5 miliardy korun. V roce 2018 na to upozornily Hospodářské noviny. 

Smírčí řízení

České ministerstvo zemědělství ale pochybení od začátku odmítá. Mluvčí resortu Vojtěch Bílý upřesnil, že auditoři tehdy zkoumali nastavení administrativních a kontrolních postupů u přímých plateb a vybraných opatření Programu rozvoje venkova. „Evropská komise vytkla, že některé typy kontrol neprobíhají v souladu s jejím výkladem, v dostatečné kvalitě nebo dostatečném množství,“ popsal.

S výsledkem prověrky ministerstvo nesouhlasí, chce proto vyvolat smírčí řízení. „Je příležitost vysvětlit Smírčímu orgánu, který je na Evropské komisi nezávislý, argumenty České republiky, a ještě před vydáním rozhodnutí docílit snížení navrhované sankce,“ pokračoval Bílý. Resort je podle něj připravený se v krajním případě bránit i u Evropského soudního dvora.

Časová osa

  • Září 2017 – Auditní šetření Evropské komise na českých úřadech kvůli nedostatečné kontrole příjemců unijních dotací
  • Prosinec 2018 – Bilaterální jednání českých úředníků se zástupci Evropské komise ohledně připomínek k předběžným závěrům
  • Červenec 2019 – Česku končí lhůta na zaslání doplňujících materiálů, o které Evropská komise požádala
  • Prosinec 2019 – Finální rozhodnutí o částce, kterou má Česko vracet do unijního rozpočtu

Lidovecký poslanec Marian Jurečka, který byl v době evropské prověrky ministrem zemědělství, ovšem aktuální vývoj označil za dílčí úspěch. „Je vidět, že argumenty České republiky byly opravdu silné, když se po prvním kole bilaterálního jednání podařilo sankci takto výrazně snížit,“ řekl redakci.

Osobně je také pro to, aby Česko požádalo o smírčí řízení, případně se bránilo proti pokutě u soudu. „Jsem přesvědčen, že když Česká republika požádá o smírčí řízení, tak že bude šance tuto sankci ještě snížit nebo vymazat úplně na nulu,“ pokračoval Jurečka.

Problém s institutem aktivního zemědělce měly podle exministra i další členské státy. Jurečka tvrdí, že ho Evropská komise po jejich kritice v roce 2018 zrušila.

Podobný proces teď běží u auditního šetření, které se týká vyplácení zemědělských dotací pro holding Agrofert ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO). I v tomto případě si čeští úředníci vyžádali kvůli možnému střetu zájmů českého předsedy vlády na Bruselu bilaterální jednání. V plánu je na konec ledna. Státní zemědělský intervenční fond už k němu od Evropské komise obdržel podklady.

Kristýna Guryčová, Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme