Evropské státy včetně Česka hlásí radioaktivní jód v ovzduší. Zdraví lidí neohrožuje

Měřicí stanice v sedmi evropských státech včetně České republiky zjistily v ovzduší nepatrné množství radioaktivního izotopu jódu 131. Množství izotopu je podle francouzského institutu pro ochranu před radiací IRSN natolik nízké, že nepředstavuje hrozbu pro lidské zdraví. Zdroj izotopu je nejasný. Některá média spekulují o ruském původu, protože ho poprvé zachytila norská stanice u ruských hranic.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dana Drábová | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Důvod k jakýmkoliv obavám o lidské zdraví neexistuje ani podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové. Hodnoty naměřené v Česku na konci ledna jsou podle ní velmi nízké.

Přehrát

00:00 / 00:00

Evropské státy hlásí radioaktivní jód v ovzduší. Zdraví lidí neohrožuje. Podrobnosti připojila ředitelka radiační sekce SÚJB Karla Petrová

„Státní úřad pro jadernou bezpečnost upozorňuje, že informace o zvýšené aktivitě jódu měřené v atmosféře v různých zemích Evropy jsou některými zdroji pochybně interpretovány a nezdůvodněně zveličovány," uvedla Drábová.

Úřad se podle ní přesto zabývá snahou získat co nejvíce informací o množství vyskytující se radioaktivity v ovzduší a přispět k hledání její příčiny. Dvě pozitivně detekovaná stopová množství zjištěna Státním ústavem radiační ochrany v Praze mají podle ní spíše indikativní charakter.

„Dá se předpokládat, že se nejspíš jedná o atmosférický transport napříč Evropou. Zdroj aktivity však zatím nebyl identifikován, zcela jistě se však nenachází na území České republiky," dodala Drábová.

Veřejnost uklidňovala také ředitelka radiační sekce Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Karla Petrová. „Nemusíte se bát,“ řekla ve vysílání Českého rozhlasu. „V této chvíli nevíme, co může být příčinou. Připomněla bych ale, že v roce 2011 nastala podobná situace. Hodnoty byly dokonce o něco vyšší. Nakonec se zjistilo, že to byl únik radioaktivního jódu z továrny na výrobu radioizotopů v Maďarsku,“ doplnila Petrová.

Poprvé hlášen v Norsku

První zprávu o výskytu izotopu ohlásila v druhém lednovém týdnu stanice v severonorském Svanhovdu, která je jen několik stovek metrů od ruské hranice. Krátce poté oznámila přítomnost radioaktivní látky v ovzduší stanice v Rovaniemi ve finském Laponsku. Během dvou týdnů byly nepatrně zvýšené hodnoty jódu 131 naměřeny v Polsku, Německu, Francii, Španělsku a také v České republice.

Každý druhý divočák na Šumavě je radioaktivní. Zvířata si pochutnávají na houbách plných cesia

Číst článek

„Jód 131 je radionuklid s krátkým poločasem rozpadu. Zjištění tohoto radionuklidu proto spíše svědčí o nedávném úniku," uvedl francouzský institut pro ochranu před radiací. Institut dodal, že hodnoty naměřené ve Francii, které odpovídají i hodnotám z České republiky, nepředstavují hrozbu pro lidské zdraví.

Zdroj izotopu zůstává neznámý, francouzský institut a ani finský úřad pro jadernou bezpečnost o možném původu nespekulují. „V době měření panovalo nepříznivé počasí, takže nemůžeme určit žádné konkrétní místo. Měření z několika míst v Evropě mohou naznačovat, že to přišlo z východní Evropy," citoval portál The Independent Barents Observer Astrid Lilandovou z norského úřadu radiační ochrany.

Jód 131 se do ovzduší mohl dostat například po incidentu v jaderném reaktoru, poznamenal server The Independent Barents Observer. Tento izotop unikl například při haváriích v jaderných elektrárnách v Černobylu v někdejším Sovětském svazu či v japonské Fukušimě. Jód 131 se také hojně využívá v lékařství, proto ho připravuje řada zemí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme