Nejvyšší účast za 20 let? V celé Evropě odvolila polovina voličů, odhaduje parlament. Brity nepočítá

Nejvyšší účast za posledních 20 let. Tak podle dosavadních odhadů vypadá průměrná celounijní účast ve volbách do Evropského parlamentu. K volebním urnám od čtvrtka do neděle dorazilo 49–52 procent voličů. Jde o odhad z 27 členských států, není mezi nimi ale Velká Británie, pro niž bude odhad znám až po 23. hodině. V neděli večer to uvedl mluvčí Evropského parlamentu. V Česku nejspíš účast nepřesáhla 25 procent.

Data Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dítě v kostýmu komixové postavy Spider-Mana během voleb ve španělském Madridu | Foto: Susana Vera | Zdroj: Reuters

„Jsem potěšen, že mohu oznámit, že předběžné údaje volební účasti jsou nejvyšší za posledních přinejmenším dvacet let,“ řekl novinářům v tiskovém středisku europarlamentu jeho mluvčí Jaume Duch. Je to podle něj obrat v trendu, který převládal od vůbec prvních eurovoleb v roce 1979.

Připomeňme, že v roce 1999 v celé unii odevzdalo svůj hlas 49,51 procenta oprávněných voličů. Letos by mohl být výsledek podobný, a nejspíš i o něco vyšší. Účast ve Velké Británii bude zveřejněna po 23. hodině.

Zprávy o vyšší volební účasti chodily v průběhu neděle z Francie, Lotyšska i Polska, kde do 17.00 odvolilo 32,51 procenta voličů.

V Česku byla účast během sobotního dopoledne nejčastěji mezi 15 a 21 procenty, v Praze pak dosahovala kolem 30 procent. Analytici předpokládají, že účast zřejmě nebude vyšší než čtvrtinová.

Oficiální výsledky hlasování v České republice, včetně účasti, zveřejní Český statistický úřad po 23. hodině.

Evropské volby sledujeme v online reportáži:

haf, fin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme